E-local, czyli elektroniczna nauka europejskich języków

Fiński, włoski, portugalski, węgierski, flamandzki oraz polski – właśnie te języki dostępne są już na elektronicznej platformie, dzięki której za darmo będzie można się ich nauczyć na poziomie podstawowym.

Wydział Oświaty wraz z XVI Liceum Ogólnokształcącym zaangażował się w projekt e-local, czyli elektroniczne uczenie się języków i kultur. Program ten będący pod nadzorem Komisji Europejskiej, został zrealizowany w ramach programu Kształcenia Ustawicznego i był koordynowany przez Uniwersytet Boloński.

Pierwszy etap projektu realizowany był w latach 2010-2012 i polegał na stworzeniu kursów e-learningowych dla sześciu mniej znanych języków Unii Europejskiej: fińskiego, włoskiego, portugalskiego, węgierskiego, flamandzkiego oraz polskiego.

– Chcemy, aby przede wszystkim młodzi ludzie mieli możliwość uczenia się europejskich języków, głównie tych mniej znanych. Tych najbardziej popularnych nauczyć się można praktycznie w każdej szkole językowej, ale flamandzkiego czy węgierskiego już nie koniecznie, a ten projekt daje taką szansę – twierdzi Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty. – Tak naprawdę każdy będzie mógł skorzystać z tej platformy, jest ona ogólnodostępna.

Skorzystać będzie mógł każdy, kto choć na poziomie średnio zaawansowanym posługuje się językiem angielskim, gdyż to właśnie on jest językiem instrukcji w tym projekcie. Oznacza to, że poznaniak chcący nauczyć się np. języka portugalskiego – najpierw będzie musiał przeczytać i zrozumieć pytania, które nie pojawią się w języku polskim.

– Platforma ta może służyć obcokrajowcom, którzy np. studiują w naszym mieście, gdyż spośród opracowanych języków do wyboru jest też język polski – podkreśla Andrzej Karaś, dyrektor XVI LO. – Jednak ma ona pomóc także naszym studentom wyjeżdżającym na wymiany do innych krajów, w których będą oni posługiwać się tymi językami. Będzie także możliwość wpisania ich do świadectwa jako język A1, czyli na poziomie zrozumienia i stosowania podstawowych zwrotów z życia codziennego.

Projekt e-local był kilkufazowy, nastawiony na promowanie wielojęzyczności wśród obywateli Unii Europejskiej. Kurs dla każdego z języków opiera się na koncepcji podróżnika, który wirtualnie przybywa do jednego z sześciu krajów. Mówi on po angielsku, ale nie zna języka kraju, do którego przybył. Stykając się z codziennymi sytuacjami ma on nauczyć się podstawowych zwrotów umożliwiających komunikację, poznaje także elementy kultury danego kraju. Każdy z rozdziałów składa się z kilku części tematycznych, w ramach których uczący się poznaje słownictwo, zagadnienia gramatyczne, elementy kulturowe, język życia codziennego danego kraju oraz rozwiązuje szereg ćwiczeń językowych.

– Jeden kurs składa się z 8 rozdziałów, w sumie z 40 godzin nauki, czyli jednego semestru. Wybrane języki są mało rozpowszechnione w Unii Europejskiej, to jest takie wypełnienie luki, która umożliwia ich naukę – wyjaśnia Marcin Morawski, nauczyciel języka angielskiego w XVI LO.

Każdy już teraz może bezpłatnie zalogować się na stronie elocal.pozan.pl i rozpocząć samodzielną, elektroniczną naukę języka flamandzkiego, fińskiego, węgierskiego, włoskiego, portugalskiego – czy też… polskiego.