Przenieśli się w czasie na Ostrowie Tumskim w Poznaniu!

Młodzi poznaniacy przenieśli się w czasie i poznali swoich rówieśników w okresie średniowiecza – powoli dobiega końca wielka archeologiczna przygoda! Zapraszamy na otwarcie wystawy prezentującej powstałe prace plastyczne zainspirowane tą niezwykłą podróżą. Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz. 12.00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.

Akcja „Wypisz, Wymaluj” trwa cały bieżący rok. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci z różnych poznańskich szkół podstawowych. Jednym z jej owoców jest wystawa prac dzieci. Ale to nie wszystko. Powstaje również książka, gdyż projekt posiada charakter literacki.

– Towarzyszyło nam przekonanie, że nauka przez zabawę jest nie tylko możliwa, ale niezwykle efektywna. Udział w proponowanych przez nas zajęciach polegał na zachęcie do twórczego wysiłku, który przynosi satysfakcję i efekt w teraźniejszości, a jednocześnie procentuje na przyszłość – wyjaśnia Magdalena Sprenger, inicjatorka akcji.

Zajęcia odbywały się co miesiąc. Stanowiły połączenie warsztatów literacko-plastycznych z edukacją historyczną. W trakcie spotkań uczniowie dowiedzieli się jak żyły dzieci w poznańskim grodzie – co jadły, gdzie spały, w co się bawiły. Kolejny etapem było wspólne wymyślanie opowieści o bohaterach sprzed tysiąca lat oraz ilustrowanie ich przygody.

W trakcie pierwszego spotkania, mającego charakter niezobowiązujących zajęć wyłoniono najbardziej aktywną grupę uczniów. Do dalszego udziału w projekcie „Wypisz, wymaluj” zaproszono w sumie osiemnaścioro dzieci w wieku 8-12 lat z różnych szkół.

„Przedsięwzięcie zmusiło nas do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest utrzymanie zainteresowania w tej samej grupie dzieci. Nie jest to łatwe zadanie. Jednak myślę, że sprostaliśmy wyzwaniu” – mówi Magdalena Sprenger.

Wycieczki po Ostrowie Tumskim, wspólne rysowanie, malowanie, przebieranie się w średniowieczne stroje, oglądanie dziwnych zabawek, spotkania z ciekawymi osobami, w tym ilustratorami książek dla najmłodszych  – to tylko niektóre z zastosowanych przez nas sposobów na aktywność z dziećmi. Nie było czasu na  nudę! Dzieci szybko się poznały i zintegrowały. Początkowo były nieśmiałe i wypowiadały się ostrożnie, poszukując „jedynych właściwych odpowiedzi”. Potem przyszedł moment rozluźniania, który pociągnął za sobą inspirację i kreatywność, czego wynikiem jest wystawa wieńcząca projekt.

W trakcie trwania projektu powstało mnóstwo prac o zróżnicowanej kolorystyce, wielkości i technice wykonania. Na wystawie zobaczymy kompozycje malarskie, rysunkowe, jak i wyklejanki czy formy przestrzenne.  Do ich wykonania użyto różnorodnych materiałów np. drewna, tkanin, tektury, filcu, plasteliny.

Wystawę można zwiedzać od 30 listopada 2013 r. do 10 stycznia 2014 r.