Otwarcie Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

W kilku miejscach w centrum Poznania można już zobaczyć biało-czerwone budki strażnicze – to zapowiedź otwarcia Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które odbędzie się w piątek 27 grudnia o godz. 17.00 w Poznań City Center (poziom +1).

Projekt interaktywnej wystawy od kilku miesięcy przygotowywała poznańska fundacja Wielkopolska Brand. Prace obejmowały między innymi skanowanie rodzinnych pamiątek powstańczych, które teraz będzie można obejrzeć na multimedialnych nośnikach. Do przedsięwzięcia zaangażowały się również muzea z Wielkopolski oraz fundacje i towarzystwa, które udostępniły swoje zbiory do skanowania. Mobilne Muzeum będzie można zwiedzać codziennie w godz. 10.00-19.00 do końca stycznia 2014r. Dla szkół, które wcześniej zgłoszą swój udział, przewidziano oprowadzanie z przewodnikiem.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego ograniczy ekspozycję tradycyjnych eksponatów do minimum. W muzeum będzie można zobaczyć odznaczenia, broń, czy mundury, jednak największą atrakcją będą materiały prezentowane na urządzeniach mobilnych (tablety) oraz ekranach i stołach dotykowych. Działania wojenne będzie można prześledzić na interaktywnej podłodze wizualizującej mapę Wielkopolski. Za pomocą dużych ekranów dotykowych zostanie zaprezentowana geneza, działania powstańcze oraz multimedialne kalendarium.  Zwiedzającym zostaną przybliżone również sylwetki dowódców oraz losy wybranych powstańców opracowane na podstawie książki “Trzynastu wspaniałych” Dainy Kolbuszewskiej oraz listów i relacji przekazanych przez rodziny powstańcze. W Muzeum będzie można zobaczyć również hologram Ignacego Paderewskiego, który, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, przemówi do zwiedzających słowami sprzed 95 lat. Ciekawostką będzie również zeskanowany w technologii 3D Mundur Józefa Dowbora Muśnickiego.

We współpracy z TVP Poznań organizatorzy przygotowali kino powstańcze, czyli małą salę, w której będzie można obejrzeć kilkanaście filmów. W Muzeum nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na specjalnych stołach dotykowych zostały zaprojektowane gry i zabawy edukacyjne. Dzieci zobaczą dawny Poznań na starych pocztówkach zaprezentowanych w formie puzzli oraz gry memo, a także poznają symbole patriotyczne w formie interaktywnej kolorowanki. Krótki quiz historyczny sprawdzi stan wiedzy młodzieży i dorosłych na temat Powstania Wielkopolskiego. Zaplecze technologiczne dla zrealizowania tak dużego przedsięwzięcia zapewniły wielkopolskie firmy: GLIP (podłoga i stoły interaktywne, hologram), GoCleaver (tablety) oraz Scanning 3D (trójwymiarowy skan munduru). Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali także drukowane materiały edukacyjne poszerzające wiedzę historyczną.

Na tabletach zostanie zaprezentowany mobilny przewodnik po miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego, aplikacja „27 Grudnia”, która jest najnowszym elementem projektu GPSwielkopolska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Aplikacja zawiera opisy ponad 700 miejsc, tj. muzea, pomniki czy tablice pamiątkowe, położonych na obszarze 7 województw. Każdej z lokalizacji towarzyszy fotografia oraz krótka informacja, dane teleadresowe, jak również współrzędne geograficzne ułatwiające odnalezienie jej w terenie. Dodatkowo aplikacja zawiera propozycje krótszych (po Poznaniu) i dłuższych (po Wielkopolsce) wycieczek.

Użytkownik aplikacji (zalogowany do swojego profilu Facebook) może tworzyć listę odwiedzonych miejsc, dodawać nowe zdjęcia oraz wziąć udział w wirtualnej rozgrywce. W zależności od ilości bądź rodzaju odwiedzonych miejsc, każdy z zalogowanych użytkowników ma szansę zdobyć wirtualne odznaczenia.

Dodatkowo pierwsze 95 osób, które zameldują się (przy wykorzystaniu aplikacji) w 95 lokalizacjach opisanych w przewodniku nagrodzonych zostanie strategiczną grą planszową „27 grudnia 1918 – Powstanie Wielkopolskie”. Aplikacja adresowana jest do posiadaczy smartfonów działających na platformach iOS, Android oraz Windows Phone. Podobnie jak dotychczasowe elementy projektu GPSwielkopolska, można ją pobrać bezpłatnie.