Komisja Kultury Rady Osiedla Stare Miasto podsumowała 2013 rok

Organizacja festynu osiedlowego “Stary Marych wiecznie żywy”, spotkania z pisarzami i poetami, walka o granty dla szkół i przedszkoli na Starym Mieście – to tylko niektóre z działań Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Osiedla Stare Miasto w roku 2013.

Komisja zajmowała się oraz podejmowała wiele spraw dotyczących życia osiedla i jej mieszkańców. Podług swoich  kompetencji pochylała się nad sprawami bieżącymi i wynikającymi z przyjętego planu działania.

Należą do nich między innymi współpraca z placówkami oświatowymi, działania wokół festynu majowego (festyn Starego Miasta tzw. „Marych wiecznie żywy”), przyłączenie się do święta ulicy Żydowskiej, 15. „Warkocz Magdaleny”, pielęgnowanie pamięci o prof. Stuligroszu, dyskusja wewnątrz komisyjna o szansach odbudowy Bramy Wronieckiej, poparcie inicjatywy „Bractwa Rycerskiego Zamek Przemysła II”, dyskusja nad projektem utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Poznaniu oraz sprawa związana z wnioskiem grantowym dotyczącym remontu sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 40.

Komisja organizowała także spotkania z autorami książek, zajęła się też sprawą zamiany parkingu na al. Marcinkowskiego na enklawę zieleni, uhonorowaniem marszałka w Poznaniu Ferdynanda Focha, upiększeniem ulicy Romana Szymańskiego, kwestią nazewnictwa skweru nieopodal pl. Kolegiackiego i skweru przy ul. Rybaki im. Bettiny von Arnim.

Członkowie komisji uczestniczyli w seminariach: „Rewolucja odpadowa: Wyzwanie i Szansa dla Gmin”, wystawa fotografii „Dmuchawce, „Kultura” na Starym Mieście czy kluby go go?, Zielone światło dla oświaty na terenie Osiedla Stare Miasto, jaki ruch sportowy dla mieszkańców Rady Osiedla Stare Miasto? – nowe drogi rowerowe.

Radni współpracowali też z Klubem Seniora 82 przy Szkole Państwowej nr 82, a przewodniczący komisji w imieniu Rady Osiedla SM wziął udział w „XIV-tej Kweście na rzecz Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu”. Radni brali także aktywny udział w pracach przy konkursie plastycznym „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” dla uczniów szkół podstawowych (zadania do realizacji), zadaniach związanych ze Świętem Niepodległości (imieniny ul. Święty Marcin – Patriotyczny 11 Listopada z rozetką patriotyczną i flagą państwową w tle; stanowisko, dyżury, organizacja tematyczna).

We współpracy z panem Mateuszem Huryszem, członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania w zakresie inicjatyw społecznych poruszyła sprawy ważne tak dla osiedla, jak i całego miasta. Jest to kwestia przywrócenie pomnika Adama Mickiewicza na skwerze obok Kościoła pw. św. Marcina w miejscu, w którym stał pierwszy pomnik wieszcza na ziemiach polskich. Zastanawiano się nad projektem pt. „Sierpniowe salwy otworzyły drogę do niepodległości Polski… Akcja informacyjna w stolicy Wielkopolski” (100-lecia przełomowych działań z lat 1914-1919), który zostałby zainaugurowany w roku 2014.

Komisja wystosowała też apel ogrodzenia płyty historycznej upamiętniającej przysięgę żołnierzy Armii Wielkopolskiej z gen. J. Dowborem-Muśnickim oraz zaproponowała umieszczenie trzech pamiątkowych tablic po byłych cmentarzach poznańskich (na narożniku ulicy 3 maja i Placu Wolności, przy parku J. H. Dąbrowskiego i w okolicach ulicy Towarowej). Intensywnie zabiega o utworzenie „Skweru Wybitnych Wielkopolan”.