String Connection w Blue Note

Legenda polskiego jazzu powraca na krótka trasę koncertową! W czasie poznańskiego koncertu swoje urodziny świętować będzie Andrzej Olejniczak! String Connection przed trzema laty, po 20 latach milczenia, powrócili na estrady i tak jak w ubiegłym wieku rzucili słuchaczy na kolana.

Od tego czasu zagrali dwie duże trasy i kilka koncertów specjalnych, które kończyły się owacją – na ich występ na Rynku Starego Miasta w Warszawie przyszło 3.000 osób (!). Nagrali też zupełnie nową płytę. Pod koniec lutego 2014 znowu ruszają w trasę.
 
String Connection powstało w 1981 roku, a w kilkanaście miesięcy później ukonstytuował się skład zasługujący na miano super-grupy – Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Przybyłowicz – który zawojował nie tylko krajową ale i europejską scenę jazzową. Z zespołem grywali później m.in. Andrzej Jagodziński i Zbigniew Lewandowski.
Występowali na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce i za granicą. Grali w USA i Kanadzie. Odbyli też dwie gigantyczne trasy po ZSRR. Nagrali dziewięć płyt, z których dwie wydano na Zachodzie. String Connection zarówno jako zespół, jak i tworzący go muzycy, w latach 80. w cuglach wygrywało plebiscyty Jazz Forum, a ich popularność porównywano do tej należnej gwiazdom rocka.
 
String Connection zawiesiło działalność w 1988 roku, by na chwilę powrócić po 20 latach milczenia. Teraz, w najsilniejszym składzie – Krzesimir Dębski (skrzypce), Andrzej Olejniczak (saksofony), Janusz Skowron (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Krzysztof Przybyłowicz – perkusja.
 
String Connection jest synonimem polskiego jazzu lat 80. i ożywczym ruchem young power. Jest zespołem składającym się z wybitnych instrumentalistów, którzy poza graniem wartościowej muzyki potrafią też bawić publiczność.
 
Krzesimir Dębski – skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent PWSM w Poznaniu. Laureat wielu międzynarodowych nagród nie tylko jazzowych. Wielokrotnie był Najlepszym Skrzypkiem, Kompozytorem i Aranżerem Roku w ankiecie Jazz Forum. Współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. Tony Kalatos, Charles Tolliver, John Blake i Diddier Lockwood. Nagrał kilkanaście autorskich płyt. Prowadził String Connection i Di Rock Cimablisten. Od roku ‘88 koncentruje się na pracy kompozytorskiej. Ma na koncie ponad 60 utworów symfonicznych i dziesiątki przebojów. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo”, „Na Wspólnej”) i filmów („Kingsize”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Medium”, „Bitwa Warszawska”). Jako dyrygent prowadził koncerty m.in.: Jose Carreras, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Jean Luc Ponty, Mark O’Connor, Jose Cura.
 
Andrzej Olejniczak – multiinstrumentalista i kompozytor należący do wąskiego grona polskich jazzmanów, którzy zrobili europejską karierę. Od lat uważany jest za najlepszego saksofonistę jazzowego Hiszpanii. Grał w zespołach Extra Ball (1976-78) i Sun Ship (1978-80). Później grał w zespole Kazimierza Jonkisza, w Swing Session i Orkiestrze Jazzowej PR by w roku ‘82 trafić do String Connection. Od 1984 roku mieszka w Hiszpanii. Lista muzyków z którymi tam nagrywa jest imponująca – Tete Montoliu, Gerry Mulligan, Kenny Drew, NHO Pedersen, Alvin Queen, Alan Skidmore, Inaki Salvador, Horace Parlan, Jimmy Owens, Oliver Jackson, J.C. Perez, i wielu innych. W dorobku ma ponad 30 płyt, z których album Catch został w Hiszpanii jazzową płytę roku 1994. Ostatnio podróżuje po Europie z Adzikiem Sendeckim.
 
Janusz Skowron – wybitny, ociemniały pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Absolwent klasy organów w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie. Jeszcze w trakcie nauki wystąpił z zespołem Kazimierza Jonkisza na Jazz Jamboree ’80. Rok później, w 1981 roku, trafił do String Connection. W roku 1985 pracował z grupą Free Electronic Tomasza Stańki. Od 1990 koncertował i nagrywał z Zbigniewem Namysłowskim a następnie od 1997 roku z Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak Eric Marienthal, Bill Evans, Randy Becker, Dean Brown, David Gilmour. Nagrywał m.in. z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Łucją Prus, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Maciejem Strzelczykiem.
 
Krzysztof Ścierański – jeden z najlepszych gitarzystów basowych Europy, który będąc samoukiem, debiutował w grupie Laboratorium. Nagrał z nią 5 płyt i zjeździł pół świata (1976-80). Grał w zespołach Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego (1980-82) i String Connection (1981-86), by od połowy lat 80. realizować solowe i zespołowe projekty autorskie. Pracował z artystami o najróżniejszych upodobaniach muzycznych – Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Bernard Maseli, Marek Napiórkowski, Zbigniew Jakubek, Marek Raduli czy grupy Republika i Wilki. Ostatnio gra z legendarną grupą Krzak.
 
Krzysztof Przybyłowicz – jeden z najwszechstronniejszych perkusistów naszego kraju. Absolwent PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Poznaniu, gdzie dzisiaj wykłada. Debiutował w grupie Warsztat (1975-77), po czym przez wiele lat grał w String Connection. Nagrywał z całą plejadą wybitnych artystów jazzowych – Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Sławomir Kulpowicz, Michał Urbaniak, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Jaremko oraz Sami Swoi, Alex Band, In-Formation, Dżem, Orkiestra PR i TV. Realizował wspólne projekty z Johnem Blakem oraz autorski Percussion Project.
 
Bilety: 50 zł – pierwsze miejsca, 40 zł – drugie miejsca