MTP: ruszyła Arena Design

Dyskusje, zabawy formą oraz kreatywność w namacalnej formie – tymi słowami można by opisać Arenę Design. Targi rozpoczęły się 18 lutego i trwać będą do 21 lutego. Dzieła młodych projektantów znajdują się w pawilonie 5.

Stół zastawiony papierowymi bryłami, nad którymi pilnie pracują pochyleni młodzi ludzie przyciąga wzrok. To studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
– Są to warsztaty dla pierwszego roku wzornictwa – tłumaczy profesor Dariusz Kuźma z Katedry Kształtowania Kontekstów Przestrzeni. – Studenci przechodzą przez wszystkie pracownie katedry designu.

Warsztaty „Patrzę – Widzę – Dostrzegam” polegają na zabawie formą w nawiązaniu do rozwoju człowieka, odczuwaniem sztuki poprzez zmysły.
– Elementarne działania związane z figurą geometryczną, płaszczyzną – mówił Kuźma.
Chodzi tak naprawdę o zabawę formą, a nie o funkcjonalność.

Na sąsiednim stoisku możemy zobaczyć dwa rowery zrobione z drewna. To stoisko Instytutu Technologii Drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego. Rowery zostały zaprojektowane i wykonane własnoręcznie przez studentów.
– Założeniem było, by wykonane były z drewna i żeby jeździły – mówiła doktor Beata Fabisiak z Instytutu Technologii Drewna. Podobno nawet sam dziekan testował czy rowery są sprawne…

Na Arenie Design można też zobaczyć projekty, które zostały wykonane w ramach międzynarodowych warsztatów Innovation Camp. Tematem przewodnim warsztatów była „mobilna kuchnia”.
– Kuchnia mobilna rośnie z naszymi umiejętnościami kulinarnymi – tłumaczyła Fabisiak. Inny pomysł prezentował projekt funkcjonalnej kuchni dla osób starszych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom starsze osoby nie będą miały problemu z sięgnięciem na najwyższą półkę lub noszeniem ciężkich rzeczy.

Ponadto na targach można wziąć udział w… pralni Designu – specjalnym panelu dyskusyjnym. Na forum poruszane będą tematy takie jak obcość porcelany, forma światła, meblowanie przestrzeni publicznej oraz jak zamienić polski design w… szwajcarski zegarek. Jednak nie tylko tematy są interesujące. Swoje spostrzeżenia można na przykład zapisać na kartce, powiesić „do wyschnięcia”, a następnie poczekać na komentarz specjalisty.

Na specjalnych stoiskach dostępny jest też szeroki wybór literatury związanej nie tylko z projektowaniem, ale również z przestrzenią publiczną oraz modą i jej historią. Publikacje te cieszą się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród studentów wzornictwa.

Jeżeli lubicie mieć rękę na pulsie w sprawach sztuki użytkowej, koniecznie zajrzyjcie do pawilonu 5. Może odkryjecie w sobie projektanta?