Styczeń: czas na płacenie podatków!

– To dość złożona operacja logistyczna – przyznaje Barbara Sajnaj, skarbnik Poznania. A chodzi o podatki. Właśnie rusza akcja rozsyłania poznaniakom domiaru podatków na ten rok. Przez gońców!

Akcja roznoszenia decyzji o wysokości podatków od nieruchomości, rolnego czy leśnego rozpocznie się 21 stycznia, a zakończy 19 lutego. Podatek będzie wyższy, ale niewiele – o 0,4 proc. Mieszkańcy dostaną tę informację przez gońców, którzy zapukają do ich drzwi w tym terminie w godzinach od 9 do 20. Dlaczego goniec? bo to ma być taniej niż wysyłka z pomocą Poczty Polskiej – z szacunkowych danych wynika, że budżet miasta zapłaci za te usługę 300 tysięcy złotych mniej niż gdyby wysłała to wszystko pocztą. Gońców ma być 109, a decyzji do wysyłki – ponad 130 tysięcy…

Gdy goniec nie zastanie zainteresowanego raz, będzie próbował jeszcze dwa razy. Jeśli się nie uda – pójdzie awizo z InPostu.
– Zgodnie z prawem nieodebrana decyzja po powtórnym awizie jest traktowana jako odebrana – przestrzega Barbara Sajnaj.

Ale co ma zrobić mieszkaniec, który akurat w tym terminie nie będzie obecny w domu, musi wyjechać lub pracuje dłużej niż do godziny 20?
– Może skorzystać z naszego call center, gdzie skieruje się go do właściwej jednostki, czyli oddziału podatkowego – wyjaśnia Barbara Sajnaj. – Może też wybrać się do tego oddziału przy ulicy Słowackiego i poprosić o duplikat decyzji, może tam też od razu zapłacić.

Zdecydowanie nie należy bagatelizować awiza i – na przykład – poprosić sąsiada o numer konta, na który wpłaca podatek. Od tego roku każdy płatnik ma swoje, oddzielne konto i jeśli dokona wpłaty na konto sąsiada, to na jego własnym powstanie zaległość. Trzeba będzie wówczas przekazać pieniądze na właściwe konto, a to jest dość żmudna procedura.
– Jeśli ktoś zgubi swój numer konta, ale ma ten stary, to może znaleźć nowe dane na stronie urzędu miasta – wyjaśnia pani skarbnik. – Uruchomiliśmy aplikację, dzięki której, gdy poda się jako hasło stary numer, pojawi się ten nowy.

Zapłacić podatek można bez dodatkowych kosztów w oddziałach banku PKO BP, jednak już nie w agencjach. Można także płacić kartą płatniczą. Termin zapłaty pierwszej, kwartalnej raty podatku upływa 15 marca.