UAM: kształcą na odległość

Uniwersyteckie Centrum Edukacji Szkolnej prowadzone przez prof. dr hab. Waldemara Łazugę prowadzi projekt „Uniwersytet w Twojej szkole”. Jego głównym założeniem jest prowadzenie klas akademickich w szkołach średnich. 

– Uniwersytet oprócz swojej działalności dydaktycznej prowadzi również misję społeczną – mówił podczas konferencji prasowej dotyczącej klas akademickich profesor Bronisław Marciniak, rektor UAM.
W ramach wspomnianej misji uniwersytet współpracuje obecnie z 78 szkołami z całej Wielkopolski. Ma to zapewnić pełną ofertę edukacyjną młodzieży z ośrodków oddalonych od Poznania.

– Nasze województwo przeznacza dużo pieniędzy na wsparcie słabszych uczniów. Nigdy nie słyszałem o wsparciu dla tych lepszych – mówił profesor Waldemar Łazuga, który kieruje projektem. Wychodzi on z założenia, że warto przeznaczać środki na pomoc tym, którzy chcą się uczyć.
– Należy wyróżnić tych, którzy chcą się uczyć i pokazać im, że wiedza może być wspaniałą przygodą – stwierdził Łazuga.

Projekt zakłada prowadzenie interaktywnych zajęć, przez wykładowców UAM dzięki wideokonferencji. Uczniowie mogą brać udział w wykładach a także na bieżąco prowadzić dyskusję z prowadzącym, tak samo jak ma to miejsce na tradycyjnej sali wykładowej. Twórcy zapewniają, że jest to jedyny w Polsce projekt na taką skalę.

Klasy akademickie były prowadzone w niektórych szkołach już od dawna. Jednak system interaktywnych wykładów jest dopiero wdrażany. Główną przeszkoda są wymagania techniczne. Jak na razie, z poznańskich szkól, tylko LO XVI może pochwalić się posiadaniem odpowiednio wyposażonej sali. Inni korzystają z udostępnionych za darmo, w ramach współpracy, pomieszczeń należących do prywatnych firm.

Dodatkową atrakcją jest tak zwana Liga angielska – rywalizacja grup uczniów z różnych szkół. Obecnie prowadzone są quizy z wiedzy ogólnej w języku angielskim. W marcu ruszą kolejne ligi: matematyczna i historyczna. W przygotowaniu jest również polonistyczna.

Poznańskie szkoły średnie rywalizują z tymi z mniejszych miejscowości. Niestety poznaniacy jak na razie nie mogą pochwalić się najlepszymi wynikami.
– Szkoły zaczynają walczyć o kandydatów – tłumaczył profesor Zbigniew Pilarczyk, prorektor do spraw studenckich. – Szkoły, które prowadzą klasy akademickie cieszyły się większym powodzeniem.

W planach jest poszerzenie grona odbiorców między innymi o Uniwersytety Trzeciego Wieku, Uniwersytety Dziecięce oraz instytucje samorządowe.