A może tak szkolenia dla rowerzystów?

Ośrodki egzaminowania tracą kursantów, mniejsze zainteresowanie odnotowuje wiele ośrodków – zwraca uwagę Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej. I proponuje, by w takim razie ośrodki pomyślały o… szkoleniach dla rowerzystów.

Taki pomysł realizuje już łódzki WORD, który we współpracy z Fundacją Fenomen przygotowuje ofertę szkoleń dla rowerzystów.
– Uważamy, że taka oferta byłaby ciekawa także dla rowerzystów wielkopolskich – wyjaśnia Kamila Sapikowska. – Na co dzień obserwujemy, że liczba rowerzystów na ulicach Poznania w ostatnich latach znacznie wzrosła, a trend ten z pewnością będzie się utrzymywać. Miasto planuje dalszy rozwój wypożyczalni roweru miejskiego (w samym 2014 roku ma powstać do 8 nowych stacji), infrastruktura drogowa dla rowerzystów rozwija się (strefy uspokojonego ruchu w centrum, kontrapasy i dopuszczony ruch “pod prąd”), istnieje możliwość przewozu roweru w pojazdach MPK. Również w innych miastach Wielkopolski widać duże zainteresowanie rozwojem transportu rowerowego. Warto przygotować tę grupę użytkowników dróg do jazdy zgodnej z przepisami i gwarantującej bezpieczeństwo drogowe.

Bo działacze Poznańskiej Masy Rowerowej dzięki swoim doświadczeniom z poznańskich ulic doskonale wiedzą, że rowerzystom zdarza się łamać przepisy i często powodem jest fakt, że ich zwyczajnie nie znają.  
– Często spotykamy się z informacjami o zachowujących się niezgodnie z przepisami rowerzystami, sami też doświadczamy negatywnych skutków tego typu zachowań, np. nagłe pojawienie się z naprzeciwka nieoświetlonego rowerzysty na drodze rowerowej dwukierunkowej czy jazda niezgodnie z kierunkiem na kontrapasie – przyznaje Kamila Sapikowska. – Rowerzyści zwracają się do nas o porady co do właściwego zachowania w konkretnych sytuacjach na ulicach naszego miasta, co wynika m.in. z niewłaściwego oznakowania przez zarządcę drogi czy niefunkcjonalnej organizacji ruchu.

Stąd właśnie wziął się pomysł poszerzenia oferty WORD w Wielkopolsce o szkolenia dla dorosłych. Wiele osób dorosłych, zachęconych możliwością skorzystania z wypożyczalni, wsiada na rower po dłuższej przerwie, a część osób wsiada na rower po raz pierwszy w dużym mieście. Nie są jednak na bieżąco z przepisami, z powodu braku znajomości miasta nie umieją wybierać bezpiecznej trasy czy poruszać się po ruchliwych arteriach miejskich. Z tych powodów mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – jak pokazują statystyki policyjne, w Poznaniu rowerzyści są odpowiedzialni za ok. 1/3 wypadków z ich udziałem.

– Szkolenia dedykowane dorosłym rowerzystom pozwolą lepiej przygotować tych użytkowników dróg do bezpiecznej jazdy tłumaczy działaczka Poznańskiej Masy Krytycznej. – Świadectwo ukończenia szkolenia dla rowerzysty będzie swoistą “kartą rowerową dla dorosłego”. Jako grupy zainteresowane ofertą należy wymienić m.in. studentów, którzy przyjeżdżają do Poznania i nie znają miasta, osoby starsze, które aktywnie chcą spędzać czas, pracodawców, których pracownicy albo już dojeżdżają na rowerach do pracy albo przez szkolenie mogą zostać zachęceni do tej formy transportu.

Program szkolenia zdaniem PMK (we wstępnym zarysie) powinien objąć:
– przygotowanie roweru do jazdy: zgodność wyposażenia roweru z wymaganiami technicznymi wynikającymi z przepisów, sprawność roweru na co dzień,
– zaznajomienie z przepisami ruchu drogowego,
– specyficzne warunki jazdy rowerem (w odróżnieniu od jazdy samochodem),
– praktyczne zajęcia na ulicach miasta: zaznajomienie z infrastrukturą rowerową, kształtowanie umiejętności poruszania się po ulicach, szczególnie tych o dużej przepustowości i bardziej złożonej organizacji ruchu,
– bezpieczeństwo drogowe – statystyki o wypadkach z udziałem rowerzystów, przyczyny wypadków po stronie rowerzystów i pozostałych uczestników, możliwość uniknięcia trudnych sytuacji, postępowanie przy kolizji czy wypadku, udzielanie pierwszej pomocy.

Propozycja została już przedstawiona poznańskiemu WORD oraz Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – teraz Poznańska Masa Krytyczna czeka na ich odpowiedź.