Fortyfikacje wreszcie mają opiekuna!

Poznańskie fortyfikacje doczekały się lepszych czasów. Po latach dyskutowania i nicnierobienia wiceprezydent Mariusz Wiśniewski powołał – tak jak obiecywał – miedzywydziałowy zespół ds.fortyfikacji miejskich. Na czele zespołu stanął Konrad Dąbrowski, społecznik i pasjonat tematyki fortyfikacyjnej

Konrada Dąbrowskiego znają wszyscy, którym bliskie są poznańskie fortyfikacje, bo działa w Porozumieniu dla twierdzy Poznań i rewitalizuje rzekę Wartę – a raczej życie na rzece. Bo to dzięki niemu podczas ostatnich Dni Twierdzy Poznań można było podziwiać umocnienia z łodzi, on także był motorem uruchomienia nad Wartą przystani w Starym Porcie. Jego zasługą jest zakończenie dyskutowania nad powrotem Poznania nad rzekę – a rozpoczęcie konkretnych działań.

Czym ma się zająć teraz jako szef zespołu do spraw fortyfikacji?
Wiceprezydent Wiśniewski tłumaczy, że głównym zadaniem jest wypracowanie kierunków działań miasta Poznania w zakresie wykorzystania fortów, budowli fortecznych oraz innych fortyfikacji w Poznaniu z przeznaczeniem na cele kulturalne, turystyczne, społeczne, gospodarcze i sportowe.

A sam przewodniczący Dąbrowski jest zdania, że fortyfikacje miasta Poznania posiadają wielki potencjał, który należy wykorzystać. Rozmaite umocnienia towarzyszą Poznaniowi od jego zarania, począwszy od grodu na Ostrowie Tumskim, przez mury miejskie i nowożytne forty, umocnienia z obu wojen światowych a skończywszy na zimnowojennych schronach. Obiekty te mogą stać się nową przestrzenią rekreacyjną dla mieszkańców miasta, a z uwagi na swoje położenie i walory historyczne architektoniczne i krajobrazowe mogą być wielkim magnesem przyciągającym turystów do naszego miasta czy regionu.

Skład zespołu liczy 11 osób, które mogą zostać uzupełnione o przedstawiciela Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. W pracach mogą uczestniczyć także osoby zaproszone przez przewodniczącego, między innymi specjaliści i eksperci z różnych dziedzin. W założeniu dzięki pracy zespołu zostanie wypracowana wieloletnia strategia dla poznańskich fortyfikacji poprzedzona konsultacjami społecznymi uwzględniającymi środowiska działające na rzecz tych historycznych budowli. W planach są także takie elementy jak System Identyfikacji Wizualnej, przewodnik obejmujący 11 wieków historii Poznania, organizacja wycieczek czy też pozyskiwanie środków na rozwój fortyfikacji.

Zespół będzie działał do 30 września 2015 roku – na razie. Bo po tym terminie jego funkcjonowanie może zostać przedłużone na czas nieokreślony.