Jak poznaniacy obchodzili 3 maja?

Obchody 223. rocznicy podpisania Konstytucji przebiegły w Poznaniu spokojnie i kolorowo. Po mszy świętej odprawionej w farze ulicami Starego Miasta ruszyła głośna i kolorowa parada z orkiestrą dętą na czele.

Obchody rocznicy ustanowienia Konstytucji rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele farnym o godzinie 10. Już po godzinie pod kościołem i urzędem miasta zaczęli kręcić się ciekawscy poznaniacy. Co ich przywiodło w ten chłodny poranek do centrum? Oczywiście parada!

Paradę otwierały mażoretki, za nimi dumnie kroczyła orkiestra dęta. Grając ile sił w płucach zwracali na siebie uwagę zaciekawionych mieszkańców pobliskich kamienic, którzy zdecydowali się oglądając pochód z okien własnych mieszkań. Za przedstawicielami służb mundurowych i urzędu miasta, w tym prezydenta Ryszarda Grobelnego, marszałka Marka Woźniaka czy wojewody Piotra Florka, maszerowały poczty sztandarowe kilkunastu poznańskich szkół. Pochód zamykali jadący konno ułani z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania.

Trasa parady przebiegała przez ulicę Gołębią, plac Kolegiacki, Ulicę Wodną, Garbary, plac Bernardyński, Podgórną i Wrocławską, wprost na Stary Rynek. O 12 jak zwykle rozbrzmiał hejnał na cztery strony świata, a chwilę później przy dźwiękach hymnu Polski nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi polskiej na maszt.

Prezydent Grobelny w swoim przemówieniu przypomniał, że polska Konstytucja była pierwszą w Europie i choć nie została wprowadzona do końca, to była oznaką niezwykłej nowoczesności. Wspomniał również że choć 223 lata temu to elity wpływały na zmiany w kraju – jednak zaledwie 25 lat temu to ludzie pracy dokonali istotnych zmian w historii Polski.

W związku z odbywającymi się w tym samym czasie Dniami Ułana po 95. latach symbolicznie odnowiono więź łączącą Ułanów Poznańskich oraz Poznań. Ryszard Grobelny odebrał z rak przedstawicieli 15 batalionu Ułanów Poznańskich pamiątkowego Znaku Pułkowego.

Goście specjalni złożyli w Sali Sądowej Ratusza kwiaty pod posągiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zgromadzeni pod Ratuszem mieszkańcy, którzy ze względów logistycznych nie mogli uczestniczyć w tej ceremonii – sala jest niewielka – wysłuchali krótkiego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.