Jaki Golęcin? Jaka Rusałka?

Na to pytanie będą odpowiadać nie tylko mieszkańcy okolic Rusałki i Golęcina, ale także pozostałych dzielnic Poznania. A na ich podstawie władze miasta wypracują spójną i wieloletnią koncepcję rozwoju tego terenu.

Golęcin i Rusałka to dwa ważne tereny rekreacyjne, i to osadzone w mieście, jak podkreślił Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta miasta. Golęcin pełni funkcje sportowe, i tak będzie nadal, zwłaszcza gdy zostanie zrealizowany projekt Sportowy Golaj, a sama Rusałka wraz z otoczeniem ma nowego dzierżawcę, który przygotował plan rewitalizacji tego miejsca i ma go sukcesywnie wdrażać w życie. Jednak nie zmienia to faktu, że całościowa koncepcja zagospodarowania tych terenów i określenia kierunków ich rozwoju jest potrzebna, by mogły się harmonijnie i spójnie rozwijać.

Właśnie dlatego miasto zdecydowało o rozpoczęciu procedury konsultacji społecznych, które mają dać odpowiedź na to pytanie.
– Konsultacje mają dostarczyć informacji o potrzebach mieszkańców okolicy, i to okolicy szeroko pojętej – tłumaczy Rafał Janowicz, prezes TNS Poznań. – I nie koncentrowałbym się w nich na słupkach i liczbach, ale na konkretnych pomysłach.

Pierwszym etapem będzie jednak określenie grup mieszkańców chcących korzystać lub korzystających z Rusałki oraz Golęcina, a także ich potrzeb. trzeba będzie zebrać także i zdiagnozować to, co do tej pory zostało zrobione. Później rozpoczną się spacery badawcze, czyli rozmowy z ludźmi: mieszkańcami, przedsiębiorcami, przedstawicielami miejskich instytucji, organizacji społecznych i radnymi osiedli.
– Żeby zebrać różne punkty widzenia i zdiagnozować potrzeby – wyjaśnia Rafał Janowicz. – Liczymy, że będzie to wypracowanie wspólnych kierunkowych pomysłów.

Pomysłodawcom zależy szczególnie na jak najszerszym włączeniu mieszkańców. Dlatego, specjalnie na potrzeby badania, powstanie strona internetowa z ankieta, którą każdy będzie mógł wypełnić, a także adres mailowy, na który chętni będą mogli wysyłać swoje pomysły mailem, jeśli ankieta nie okaże się wystarczająca.

Ostatnim elementem konsultacji będzie sondaż uliczny, który powinien się zakończyć do początku czerwca, tak, by jeszcze przed wakacjami mogła się odbyć podsumowująca debata z udziałem mieszkańców. Końcowe opracowanie będzie gotowe do połowy lipca.

– Badanie pokaże, jakie są oczekiwania społeczne dotyczące tego terenu – wyjaśnia Dariusz Jaworski. – Ale ma też uwzględnić te zasoby, które już tam są i te działania, które się dzieją.

Bo przecież nowy dzierżawca Rusałki ma w tym roku rozpocząć realizację trzyletniego planu rewitalizacji kąpieliska, a stowarzyszenie Sportowy Golaj dostało pieniądze na rozpoczęcie remontu stadionu Olimpii na Golęcinie. Ale dzięki konsultacjom społecznym, a raczej ich wynikom, wszystko to, co tam powstaje i co powstanie w przyszłości, ma stanowić spójną, estetyczną całość służącą mieszkańcom.