Zaczyna się PeWuKa!

Blisko 100 firm, wśród których znajdują się zarówno globalne marki, firmy rodzinne, sprywatyzowane przedsiębiorstwa, jak i start upy, zaprezentuje swój dorobek podczas rozpoczynającej się w poniedziałek, 2 czerwca wystawy PWK Konkurencyjna Polska. Zainspirowana historycznymi jubileuszami (25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, 10. rocznicą wejścia Polski do UE, 15. rocznicą członkostwa Polski w NATO oraz 85. rocznicą I PeWuKi na terenie MTP) ekspozycja to przegląd wszystkiego co najlepsze i najciekawsze w naszym kraju.

Zgodnie z ideą przedsięwzięcia, na czas Powszechnej Wystawy Krajowej, pawilony nr 1 i 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich zamienią się w prawdziwą kopalnię ciekawostek o Polsce i Polakach. Tylko tu będzie można w jednym miejscu poznać kulisy rozwoju gospodarczych liderów, ich niezwykłą historię i największe osiągnięcia. W ramach jednej ekspozycji swoje dokonania zaprezentują zarówno międzynarodowe marki jak KGHM Polska Miedź S.A. czy Solaris Bus & Coach S.A., sprywatyzowane z powodzeniem spółki, firmy rodzinne jak Delphia Yachts Kot sp. J. czy Wawrzaszek ISS oraz najbardziej innowacyjne polskie start upy. Niezależnie od skali prowadzonego biznesu, wszystkich uczestników wydarzenia łączy jedno – niepodważalny sukces, renoma i wysoka jakość, niejednokrotnie potwierdzona Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP.

Pierwszego dnia wydarzenia, w poniedziałek, 2 czerwca w Sali Ziemi MTP odbędzie się uroczysta gala z udziałem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wydarzenie będzie połączone z dorocznym wręczaniem Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, które towarzyszy targom ITM Polska. Określana mianem „polskiego nobla gospodarczego” nagroda jest przyznawana przez kapitułę, w skład której wchodzi 21 wybitnych naukowców, biznesmenów i dziennikarzy ekonomicznych. Prestiżowe wyróżnienie zostanie przyznawane w czterech kategoriach: Innowacyjność; Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu; Obecność na rynku globalnym; Zielona gospodarka oraz – po raz pierwszy w kategorii – Trwały sukces.

Czy polski design różni się czymś od projektów europejskich? Dlaczego niektóre produkty osiągają rynkowy sukces, a obok innych przechodzimy obojętnie? I w czym tkwi sekret wyborów konsumenckich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas wystawy „Sukces dobrze zaprojektowany”. Zlokalizowana w pawilonie 1 ekspozycja zostanie podzielona na 9 stref tematycznych: Polska tworzy innowacje; Polska konsumuje; Polska pięknieje; Polska umeblowana; Polska mieszka; Polska modna; Polska aktywna i Polska mobilna i Polska rośnie. Każda z nich będzie miała charakter edukacyjny, a na wystawie będzie można obejrzeć między innymi odkurzacz, tramwaj, kosmetyki, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi.

30 polskich produktów nagrodzonych prestiżową, międzynarodową nagrodą Red Dot Award czyli tzw. „Oskarem Designu” to propozycja wystawy w pawilonie 1, gdzie po raz pierwszy w Polsce można w jednym miejscu obejrzeć wszystkie zdobyte dotąd nagrody. Organizowaną przez Urząd Patentowy RP wystawę „Polskie Red Doty” tworzą produkty niezmiernie różnorodne: od małych pieczątek przez aparaturę medyczną, meble, produkty AGD, aż do imponującej wanny. Wszystkie je cechuje doskonały, funkcjonalny i estetyczny wzór połączony z najwyższą jakością. Wszystkie nagrodzone produkty zostały zaprojektowane przez młodych, polskich, kreatywnych projektantów i w większości są produkowane przez polskie przedsiębiorstwa.

Wystawa sukcesów polskiej gospodarki byłaby niekompletna bez przedsięwzięć podejmowanych przez młodych przedsiębiorców i startupy. W ramach zaaranżowanej w pawilonie nr 1 przestrzeni Start Up będzie można zapoznać się m.in. z ofertą polskiego producenta drukarek 3D, elektronicznej kostki do gry, maski wspomagającej sen oraz ciekawych aplikacji mobilnych.

Częścią ekspozycji będą także wystawy: Głównego Urzędu Statystycznego, 25 lat wolnej Polski w obiektywie fotoreporterów Gazety Wyborczej, Rzeczpospolita 1989 – 2014 oraz Województwa na 25-lecie wolności.

W 2014 roku Polska świętuje jubileusze wielu ważnych i znaczących dla naszej historii wydarzeń. Jednym z nich jest 85. rocznica Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i prezentowała dorobek Polski dokładnie w dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości. Zajmująca łącznie 65 hektarów wystawa była bezapelacyjnie największym i najgłośniejszym wydarzeniem w historii Poznania. Przez 4,5 miesiąca (od maja do września 1929 r.) zwiedziło ją  4,5 miliona osób z całego świata. Dokładnie 85 lat później, w tym samym miejscu, można ponownie zachwycić się nieprawdopodobną skalą zorganizowanego w dwudziestoleciu międzywojennym przedsięwzięcia. Niepowtarzalna wystawa zdjęć i grafik z PeWuKi jest ważną lekcją historii na temat Polski, społeczeństwa i jego dokonań oraz naszego znaczenia na arenie międzynarodowej.

Wystawę będzie można także… zabrać do domu. Do wyboru będą bawełniane torby z unikatowymi zdjęciami z wystawy w 1929 roku, oryginalne t-shirty, pocztówki, kubki, które będzie można kupić w kiosku Powszechnej Wystawy Krajowej w pawilonie nr 2. Zaprojektowane i wykonane specjalnie na tą okazję gadżety będą dostępne przez cały czas trwania wystawy. Z tej okazji wybito też specjalny medal: ma 70 mm średnicy, jest wykonany precyzyjną techniką grawerską, a otrzymają go wszyscy partnerzy i uczestnicy Powszechnej Wystawy Krajowej. O czym mowa? O pamiątkowym medalu PWK, który został wybity specjalnie z okazji historycznego przedsięwzięcia. Zamknięty w kolekcjonerskiej szkatule medal jest ozdobiony srebrnym orłem, motywem Powszechnej Wystawy Krajowej oraz logotypem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Program konferencji towarzyszących PWK (pawilon 15 MTP):
I Kongres Partnerstw Samorządowych – 2 czerwca
XII Forum Inżynierskie – 3 czerwca
Konferencja Instytutu Biznesu Rodzinnego – 6 czerwca
Spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów – 8 czerwca
Konferencja Democamp poświęcona branży start up – 9 czerwca
Otwarte posiedzenie Rady Polskiej Izby Opakowań z okazji jubileuszu dwudziestolecia – 10 czerwca

Seminarium dla dyrektorów szkół podstawowych woj. wielkopolskiego – 11 czerwca
Krajowa Konferencja Ochrony Środowiska – 12 czerwca
Seminarium dla branży meblarskiej – 12 czerwca
Konferencja Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Polskiego Kongresu Rolnictwa – 14 czerwca

Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” rozpoczyna się 2 czerwca, a potrwa do 15 czerwca. Wystawa jest zlokalizowana w pawilonach nr 1 i 2, historycznie związanych z PeWuKą, oraz w prestiżowym pawilonie konferencyjno-wystawienniczym nr 15 Poznań Congress Center. Wejście na teren wystawy – od strony ulicy Głogowskiej, vis a vis Dwora Zachodniego PKP, obok pawilonu nr 2. Publiczność będzie ją mogła zwiedzać od 3 czerwca w godzinach od 9 do 17. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa, nad którą patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, jest jednym z kluczowych punktów obchodów Święta Wolności. Rocznicy pokonania komunizmu, zwycięstwa obozu „Solidarności” i wyborów z czerwca 1989 roku.