Budżet Obywatelski: Wildzianie walczą o park!

Interaktywna fontanna, toaleta i wypożyczalnia leżaków – to tylko kilka z wielu pomysłów, które Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie chciałaby zrealizować w parku Jana Pawła II. O ile dostanie wsparcie z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

“Do ideału brakuje w nim, według nas jeszcze kilku rzeczy, takich jak: toaleta, dodatkowe latarnie, hydrant, fontanna “interaktywna”, rozdzielnia prądu na potrzeby odbywających się coraz częściej festynów” – informują w opisie swojego projektu. – “Zaproponowaliśmy także wypożyczalnię leżaków – inspiracją było szalone powodzenie tychże w czasie Festiwalu Aktywnych Społeczności Lokalnych”.

Park Jana Pawła II jest jednym z piękniejszych poznańskich parków, co zawdzięcza między innymi także modernizacji, która trwała kilka lat i zakończyła się w 2008 roku. Jest też największym parkiem Wildy, która poza nim ma do dyspozycji tylko kilka skwerów, a mieszkańcy tej dzielnicy bardzo chętnie korzystają z jego uroków.

Jednak oprócz swoich wszystkich zalet ma też i wady. Mieszkańcy narzekają na brak publicznych toalet, co przy wielkości parku jest sporym problemem, a przy organizacji imprez masowych daje się we znak brak dostępu do prądu – stąd projekt budowy rozdzielnicy elektrycznej koniecznej do organizowania imprez plenerowych. A skoro miałyby tam częściej odbywać się imprezy masowe – przydałby się także hydrant na wypadek pożaru…

W parku przydałaby się też fontanna, dzięki której stałby się jeszcze bardziej atrakcyjny – według projektu Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej mogłaby to być fontanna w postaci 15-20 dysz z ziemi, z obiegiem zamkniętym i podświetlana wieczorami. Na alejkach potrzebne są także ławki, bo jest ich za mało – co najmniej 20 sztuk, szczególnie w miejscach ocienionych i wokół fontanny, a także nowe kosze i latarnie. A wokół placu zabaw koniecznie należałoby posadzić drzewa, które zapewniałyby maluchom osłonę od nadmiaru słońca.

Z pewnością dużym powodzeniem cieszyłaby się stacja roweru miejskiego z przynajmniej 10 rowerami, gdyby tu powstała, a także wypożyczalnia leżaków czynna przynajmniej w weekendy od maja do września. W parku jest malowniczy staw, którym także trzeba by było się zająć, a konkretnie umocnić i oczyścić jego brzegi.

“Na licznych spotkaniach i konsultacjach, na forach internetowych jak również w trakcie wildeckiego Festiwalu Aktywnych Społeczności Lokalnych, który mieliśmy przyjemność zorganizować, spotkaliśmy się z wieloma uwagami dotyczącymi oczekiwań mieszkańców wobec tego parku” – piszą WILdzianie. – “Chcą oni, aby stanowił on zarówno miejsce codziennych spacerów wildzian, jak i weekendowego centrum aktywności na świeżym powietrzu dla szerokiego grona poznaniaków. Proponowane przez nas rozwiązania są syntezą postulatów, które powtarzały się najczęściej oraz naszych własnych doświadczeń z organizowania na terenie parku dużej imprezy plenerowej”.

Szacunkowe koszty wszystkich zaproponowanych przedsięwzięć to 1 580 572,80 zł, jednak pomysłodawcy podzielili je tak, by w zależności od otrzymanych środków można było zrealizować tyle postulatów, na ile wystarczy pieniędzy.