REKLAMA: Wzmacniaj swoje ciało funkcjonalnie

Rozpoczynając naszą przygodę z aktywnością fizyczną często zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej rozpocząć ćwiczenia. Do wyboru mamy cały wachlarz sportów i klubów fitness. Warto wtedy poszukać miejsca wyposażonego w strefę funkcjonalną oraz trenerów, którzy funkcjonalnie wzmocnią twoje ciało.

Często spotyka nas ból dolnego odcinka kręgosłupa, w trakcie ćwiczeń czujemy jedną stronę wyraźnie silniejszą od drugiej. Złożone ćwiczenia takie jak przysiad, martwy ciąg często są pomijane ze względu na różnego rodzaju przeciążenia ciała. A to właśnie takie ruchy najczęściej wykonujemy poza salą ćwiczeń, żyjąc na co dzień. Każdego dnia podnosimy ciężki przedmiot z ziemi lub nosimy na rękach najmłodszych członków rodziny.

Nawarstwiające się zmiany przeciążeniowe doprowadzają do ograniczenia funkcji życiowych, oraz zwiększają ryzyko odniesienia kontuzji.

Pomocy będziemy szukać min. w klubach fitness co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedzią na wyżej wymienione zagrożenia może być włączenie treningu funkcjonalnego w nasz tygodniowy plan zajęć. Zaletą takiego treningu będzie nie tylko prewencja i zapobieganie kontuzjom ale także symetryczna poprawa sylwetki, poprawa jakości życia codziennego czy utrata zbędnych kilogramów.
 
Nie wątpliwą zaletą treningu funkcjonalnego, jest możliwość zastosowania go na każdym poziomie zaawansowania motorycznego u osób początkujących, jak i osób zaawansowanych .Taka forma treningu ma szerokie zastosowanie wśród osób charakteryzujących się tzw. „siedzącym trybem życia”; to właśnie te osoby stanowią największą grupę ryzyka urazowego.  W trakcie treningu masz możliwość przywrócenia naturalnego potencjału organizmu, który przez wiele lat był ograniczony.

Cele treningu funkcjonalnego.
Głównym celem treningu funkcjonalnego jest przywrócenie fundamentalnych wzorców ruchowych. Te właśnie wzorce umożliwiają nam jak najsprawniejsze poruszanie się i interakcje z otoczeniem. Około drugiego roku życia wykształcają się wzorce, które w późniejszym czasie są modyfikowane i doskonalone w miarę wzrostu ciała i rozwijania naszej koordynacji.

Wraz z upływem lat zaobserwować można u większości osób tendencję do nieprawidłowej postawy oraz nierównomiernie ukształtowanej muskulatury.Związane jest to z pogarszaniem się możliwości optymalnego poruszania się, funkcjonowania w życiu codziennym oraz aktywacji ruchów kompensacyjnych.
Trening funkcjonalny nie powinien pogłębiać  lecz przeciwdziałać i niwelować ruchy kompensacyjne, które nie rzadko wywołują bolesność lub brak możliwości wykonania jakiegoś ćwiczenia.

Poza głównym zadaniem trening funkcjonalny pomorze nam:
– poprawić wzajemne funkcjonowanie układu mięśniowego i kostnego, czyli poprawić funkcjonowanie aparatu ruchowego (zakres ruchomości w stawach, elastyczność,  gibkość)
– uzyskać  równowagę fizjologiczną między zasadniczymi grupami mięśni, poprzez wzmocnienie lub rozciągnięcie tych grup mięśniowych
– uzyskać harmonijny rozwój fizyczny, lepsze zdrowie i wyższą formę sportową

A więc rozpoczynamy trening funkcjonalny!
Początek naszych działań musimy oprzeć na ocenie stanu wyjściowego. Trening funkcjonalny ma przynosić korzyści, musi idealnie trafić w aktualne braki, deficyty  w obrębie naszych mięśni i stawów.  Indywidualna ocena wykonana przez trenera personalnego jest bardzo pomocna.

Ćwiczenia funkcjonalne zawsze muszą mieć założony specyficzny cel, sposób wykonania, który jest powiązany z praktycznym zastosowaniem ruchu i zamierzeniem osiągnięcia konkretnego rezultatu stosowanego ćwiczenia. Trening jest  ukierunkowany na pracę całego ciała we wszystkich trzech płaszczyznach, łączy zaawansowane ćwiczenia oraz unika ćwiczeń o charakterze izolowanym.

Ćwiczenia uwzględniają  prace w niestabilnym podłożu np. wykorzystując różnego rodzaju przybory. Mają odzwierciedlenie w naturalnych ruchach wykonywanych w życiu codziennym.

Ćwiczenia funkcjonalne aktywizują wszystkie grupy mięśniowe, a w szczególności małe grupy mięśniowe spełniające specyficzne role w stabilizowaniu i w utrzymaniu optymalnego ustawienia poszczególnych części ciała, zwłaszcza w trakcie ruchów dynamicznych.

Trening funkcjonalny nie kończy się na przywróceniu prawidłowych nawyków ruchowych. Dzięki niemu  w atrakcyjny sposób możemy gubić zbędne kilogramy, kształtować siłę, wytrzymałość, szybkość a także koordynacje. Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia  dla osób zaawansowanych.  A osoby początkujące zapraszamy na konsultacje trenerską do klubu PureJatomi City Centerw Galerii Poznań City Center.

Posiadając bogate zaplecze i świetnie wyposażoną strefę funkcjonalną rozpoczniesz z nami nowy wymiar treningu i wzmocnisz funkcjonalnie swoje ciało!