Transatlantyk: dzień ostatni

To już koniec tygodniowej wyprawy w świat kina i muzyki! 14 sierpnia to ostatni dzień festiwalu, czas na ostatnie filmy, spotkania – w tym z Allanem Starskim – i Galę Zamknięcia festiwalu.

Podczas gali, która odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek o godz. 19.45 ulubiony film festiwalowej widowni otrzyma Transatlantyk Audience Award. Publiczność pozna również zwycięzców dwóch międzynarodowych konkursów kompozytorskich: Transatlantyk Film Music Competition i Transatlantyk Instant Composition Contest.

Czas zobaczyć efekty pracy uczestników warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów z Lidią Popiel. O godz. 10.00 w Nowym Kinie Pałacowym zostaną pokazane filmy, nad którymi dzieci i młodzież wytrwale pracowała podczas Festiwalu, ucząc się realizacji etiudy filmowej i animacji poklatkowej. Natomiast o godz. 11.00 odbędzie się prezentacja zdjęć i podsumowanie warsztatów fotograficznych z Lidią Popiel (Sala Prób CK Zamek).

Gościem specjalnym ostatniego dnia Festiwalu będzie Allan Starski, który w czasie warsztatów scenograficznych o godz. 12.00 na Scenie Nowej CK Zamek zapozna publiczność z kulisami pracy przy powstawaniu dwóch niezapomnianych filmów – „Listy Schindlera” Stevena Spielberga i „Pianisty” Romana Polańskiego.

O godz. 14.00 w Nowym Kinie Pałacowym będzie można z kolei dowiedzieć się, jak powstawał „Loving Vincent” – pierwsza w historii pełnometrażowa animacja wykonana techniką malarską. O tym ambitnym przedsięwzięciu i nowatorskich metodach pracy animatorów-malarzy opowiedzą Marlena Jopyk-Misiak i January Misiak.

Podczas panelu dyskusyjnego o godz. 16.00 programmerzy największych festiwali – Nikolaj Nikitin (Berlinale), Anna Trzebiatowska (Off Plus Camera), Jacques Pelissier (Aloest Distribution) i Edvinas Puksta (Vilnius IFF) opowiedzą o tym, jak wygląda praca za kulisami imprez filmowych.

Ostatniego dnia na melomanów i praktyków czekają dwa warsztaty muzyczne. Brytyjski kompozytor Michael Price – jeden z najpopularniejszych z działających obecnie w branży filmowej – w czasie swojego wykładu o godz. 12.00 w Nowym Kinie Pałacowym przybliży uczestnikom edytorstwo muzyczne, korzystając z tak popularnych przykładów, jak “Bridget Jones: W pogoni za rozumem” czy “Władca Pierścieni”. Popołudniowe spotkanie o godz. 14.00 w Scenie Nowej CK Zamek, dotyczące ostatnich trendów w pracy kompozytorów w mediach wizualnych poprowadzi producent Andy Hill.

Ostatni dzień festiwalu to również Gala Zamknięcia, która odbędzie się o godzinie 19.45 w Sali Wielkiej CK Zamek. Podczas uroczystości przyznana zostanie nagroda publiczności dla najlepszego filmu Festiwalu Transatlantyk Audience Award. Widzowie poznają także wyniki dwóch konkursów kompozytorskich. Laureat Transatlantyk Film Music Competition otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2014, a zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014.

W Multikinie 51 ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się dwadzieścia pokazów filmowych. Sekcję Transatlantyk dla Dzieci w Multikinie 51 zamkną dwa pokazy – o godz. 11.30 zostanie pokazany klasyczny film animowany z 1970 r. „Wakacje z duchami”, a o godz. 14.30 odbędzie się seans „Amazonia. Przygody małpki Sai 3D”. Fanów kina drogi z pewnością zainteresuje komedia „Blue Highway”, pełna absurdalnych sytuacji i czarnego humoru – pokaz o godz. 14.30.

Na publiczność szukającą najnowszych produkcji ze świata będzie czekać aż siedem pokazów z sekcji Transatlantyk Panorama. Ciekawą propozycją będzie także odsłaniający przerażające kulisy operacji zbrojnych dokument „Brudne wojny” z sekcji Oscary 2014 (seans o godz. 17.00). Niezwykle popularną sekcję Sundance na Transatlantyku zamknie pokaz filmu „Początek” o godz. 19.30.

Ostatnim filmem bezpłatnej sekcji Kino Trzeciego Wieku będzie pokaz „Tajemnica Filomeny” o godz. 14.00 w kinie Muza. W Kinie Łóżkowym na Placu Wolności zostaną wyświetlone “10000 km”, “Siła kobiet” i “Anioł śmierci”.

Po tak intensywnym tygodniu pełnym kulturalnych wrażeń czeka nas także pożegnalna zabawa Silent Disco w Klubie Festiwalowym w Arkadii na Placu Wolności.