Dożynki Miejskie w parku Wilsona

Poznań zaprasza 30 sierpnia na… Dożynki Miejskie. I to absolutnie nie jest żaden przypadek. Poznań to nie tylko znaczące w kraju centrum biznesu, przemysłu, kultury, nauki, ale także siedziba ponad 700 gospodarstw rolnych!

Można powiedzieć, że Poznań w dużej mierze rolnictwem stoi, bo gospodarstwa rolne to nie wszystko – w stolicy Wielkopolski oprócz tych 700 gospodarstw mamy jeszcze około 300 firm prowadzących działalność zaliczaną do działów specjalnych produkcji rolnej, a wszystkie one gospodarują na 8380 ha użytków rolnych oraz tworzą czołowe pod względem wielkości, asortymentu i jakości wyrobów zakłady przemysłowe branży rolno-spożywczej. Dlatego Dożynki Miejskie w parku Wilsona 30 sierpnia to także święto Poznania.

W produkcji roślinnej na terenie miasta dominuje uprawa zbóż, warzyw i kwiatów. Warzywa gruntowe i owoce uprawia się w gospodarstwach sektora prywatnego na powierzchni 1500 ha – największy udział ma kapusta, marchew i cebula. Rozwija się także produkcja roślin ozdobnych ( rośliny doniczkowe, kwiaty cięte) oraz szkółkarstwo. W południowo-wschodniej części miasta (Nowe Miasto) prowadzą działalność producenci surówek warzyw oraz kwaszonej kapusty i ogórków.

Wśród gatunków zwierząt gospodarskich utrzymywanych w gospodarstwach przeważa trzoda chlewna (ok.2000 szt.), drób rzeźny i nieśny. Rolnicy prowadzą także chów bydła (500 szt.) i koni (480 szt.).

Mamy także regionalne produkty – choćby słynne w całym kraju i Europie rogale świętomarcińskie, które są symbolem Poznania. Do produktów tradycyjnych wytwarzanych w Poznaniu należą: kiełbasa biała parzona, gzik wielkopolski, chleb cygański, pumpernikiel Adama, oleje tłoczone na zimno: z pestek dyni i rzepakowy, gotowe dania i potrawy: plyndze, kaczka pieczona po wielkopolsku, galart, zrazy zawijane po wielkopolsku, bigos, ślepe ryby, szare kluski, czernina, parzybroda, golonka po wielkopolsku.

Podczas Dożynek Miejskich oczywiście nie zabraknie tych regionalnych specjałów, ale będzie też wiele innych atrakcji. Po mszy świętej w kościele przy Stolarskiej, która rozpocznie się o 13, korowód dożynkowy przejdzie do parku i tam nastąpi (godz. 14.40) powitanie dożynkowych gości oraz obrzędy dożynkowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “ŁANY” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

O godzinie 16 na dożynkowej scenie wystąpi zespół wokalny “STOKROTKI”, a pół godziny później rozpocznie się pokaz sokolniczy – Sokolnictwo GOA. O 17 wystąpi Capella Zamku Rydzyńskiego, o godzinie 18 natomiast – Norbi, tegoroczna gwiazda dożynek. O godzinie 19 zaprezentuje się Teatr Szczudlarzy “Z głową w chmurach”, a o 19.30 zespół Broadway Ladies. Wieczór zakończy koncert BELFAST the sounds of Boney M., który rozpocznie się o 20.

Podczas Dożynek Miejskich będzie można także zajrzeć do wioski ginących zawodów, na wystawę gołębi i drobiu ozdobnego, wystawę pszczelarską połączoną z degustacją miodu, wystawę królików, wystawę kotów, obejrzeć pokaz tresury psów i pokaz umiejętności psów ratowniczych, a także
pokaz zabytkowej strażackiej sikawki konnej z 1905 roku. Odważni będą mogli wykazać się w konkursach wiedzy rolniczej oraz konkursie… dojenia krowy.

Będzie można również zadbać o zdrowie, korzystając z  pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz poradnictwa antynikotynowego. Bezpłatne badania  przeprowadzą  pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Poznaniu przy stanowisku zorganizowanym na wysokości budynku głównego Palmiarni.

Najmłodsi będą mogli poszaleć na placu zabaw w kulach wodnych, ściance wspinaczkowej, pomalować sobie buzię, bawić się w balonowym zoo, wziąć udział w warsztatach żonglerki oraz warsztatach szczudlarskich.