REKLAMA: Buty, mydło i powidło, czyli początkujący biegacz robi zakupy

Wiecie już, że bieganie jest fajne, ale czy faktycznie cała sportowa zawartość naszej garderoby sprawdzi się nam w biegu? Bawełniane spodenki i koszulka, czy halówki uchodzą za strój sportowy, ale akurat do tego rodzaju aktywności kompletnie się nie nadają. Dziś przedstawiamy wam BIEGOWĄ TOP LISTĘ.

Nie namawiamy was na wielkie inwestycje, bo już na początku ustaliliśmy, że większość z nas w bieganiu lubi również to, że nie uszczupla w znacznym stopniu zasobności jego portfela. Ale pewne inwestycje warto poczynić, bo jak powiadają: „biegać każdy może, ale… jeden ubrany lepiej, a drugi trochę gorzej”. Lepiej czyli w moim rozumieniu wygodnie i z troską o zdrowie. O co należy przede wszystkim zadbać i w co się zaopatrzyć?

NUMEREM JEDEN SĄ BUTY
Na początek koniecznie musimy zainwestować w buty. Nie ma tu miejsca na eksperymentowanie. Balerinki, halówki, trampki, tenisówki – choćby były najwygodniejsze i najmodniejsze – zostawmy na inną okazję. Inaczej możemy szybko i na długo – o ile nie na zawsze – rozstać się z bieganiem. Bo stopy odpowiadają za całe nasze ciało – cały ciężar spoczywa właśnie na nich. Nie są to zatem tylko stopy, ale AŻ STOPY i wymagają należytego szacunku. Wyposażone w odpowiednie buty zadbają o właściwą pracę naszych mięśni, ochronią stawy i kręgosłup.

1.Zanim kupisz – zbadaj swoje stopy. Możesz to zrobić szybko, bezproblemowo i zupełnie za darmo w sklepach Intersport. Eksperci od biegania pomogą ci się dowiedzieć, jakim typem biegacza jesteś i jaki rodzaj butów jest dla ciebie odpowiedni.
Jest cały szereg czynników ma znaczenie decydujące przy wyborze właściwych butów :
– twoja płeć – obecnie w każdym sklepie można znaleźć zarówno buty dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie tylko odmienna budowa stopy ma tutaj zastosowanie, ale i fakt, że kobiety bardziej niż mężczyźni przy wyborze butów kierują się względami estetycznymi. Producenci robią wszystko, żeby zaspokoić kobiece wymagania.
– twoja waga – jeśli masz parę kilogramów do zrzucenia, to warto żebyś zainwestował w buty z dobrą amortyzacją. Będą dbały należycie o Twoje stawy podczas biegu – z uwagi na większą masę ciała wymagają szczególnej opieki.
– nawierzchnia, po jakiej biegasz – jeśli biegasz głównie po lesie, żwirze lub piasku, to twoje buty powinny mieć dobrą przyczepność do podłoża, muszą być wytrzymałe i najlepiej w ciemnych kolorach. Siateczka też powinna być odpowiednio skonstruowana – z jednej strony odprowadzać wilgoć ze stopy, a z drugiej zapobiegać wnikaniu do środka żwiru i piasku podczas biegu. Z kolei buty do biegania po asfalcie muszą na pewno charakteryzować się bardzo dobrą amortyzacją;
– to, jak długo (od kiedy) i często biegasz (ile razy w tygodniu), po ile kilometrów i z jaką prędkością;
– to, jakim typem biegacza jesteś za pomocą dynamicznego badania stopy, czyli biegając na bieżni z kamerą eksperci zdiagnozują, czy jesteś biegaczem neutralnym, supinatorem czy może pronatorem.

W przypadku tego pierwszego ciężar ciała jest w czasie biegu równomiernie rozprowadzany po całej stopie i but nie wymaga żadnej dodatkowej stabilizacji. U supinatora ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź stopy, podczas, gdy u pronatora na wewnetrzną. W sklepach można znaleźć specjalną ofertę adresowaną dla supinatorów, ale ten typ biegacza może też z powodzeniem korzystać z oferty dedykowanej dla biegaczy neutralnych. Natomiast jeśli okaże się, że zaliczasz się do grupy pronatorów, to najlepsze do biegania będą dla ciebie buty ze wzmocnieniami poprawiającymi stopę podczas biegu (tzw „szara strefa”). W przypadku tych butów wzmocnione są też elementy trzymające pietę. Dzięki tym wzmocnieniom zapobiegniesz ryzyku kontuzji.

2.Nie kupuj pierwszych lepszych butów biegowych, bo np. jest promocja. Przymierz różne modele, odpowiednie dla twojego typu biegacza – i nie spiesz się. To ważna decyzja – pamiętaj: BUT TO NR JEDEN.
3. Nie kupuj butów w internecie, bo nie możesz ich przymierzyć, przebiec się w nich, skorzystać z fachowej pomocy, a ewentualne oddanie może rodzić trudności.
4. Nie sugeruj się wyłącznie wyglądem zewnętrznym i tak po paru treningach twoje buty będą nie do poznania.
5. Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju buta sportowego – but do gry w tenisa czy siatkówki nie sprawdzi się w roli buta biegowego. Wybieraj obuwie zawsze zgodnie z przeznaczeniem.
6. Niech cena nie będzie dla ciebie jedynym wyznacznikiem. Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Zapłacisz trochę mniej, a potem dużo więcej będziesz musiał włożyć w leki czy w rehabilitację, żeby podreperować swoje zdrowie. To się po prostu nie kalkuluje.
7. Teraz odwrotnie, czyli droższy to nie zawsze znaczy lepszy, a przynajmniej niekoniecznie dla ciebie. Nie tylko niepotrzebnie wydasz pieniądze, ale jeszcze możesz zrobić sobie krzywdę. Tyle modeli, ile rodzajów biegaczy. Wybieraj te, które są dostosowane do typu biegacza jaki reprezentujesz, do nawierzchni po jakiej biegasz, a także do Twojej wagi i doświadczenia.
7.But biegowy powinien zawsze być trochę większy i powinniśmy go mierzyć na sportową skarpetkę.

NUMEREM DWA JEST STRÓJ SPORTOWY
Pewnie zakładając nieodpowiednią koszulkę, czy spodenki nie narazimy naszych stawów na niebezpieczeństwo, ale możemy się np. przeziębić, albo spocić się …i to w taki sposób, że wszyscy będą tego świadkami, lub… przejdźmy do rzeczy, czyli jeśli nie bawełna to co i właściwie dlaczego?
1. Bawełna nie jest odpowiednia do biegania, bo nie przepuszcza powietrza – biegając pocimy się i nasze ubranie sportowe musi mieć takie właściwości, które pozwolą wydalić pot na zewnątrz i tym samym nie wchłoną się w materiał. W przeciwnym razie wszystko co wypocimy zostanie na naszym ubraniu i będzie miało bezpośredni kontakt z naszym ciałem.
2. Bawełna po praniu schnie bardzo długo i może się okazać, że nie mamy w czym iść następnego dnia na trening – w przeciwieństwie do ubrań sportowych, które bardzo szybko są gotowe do ponownego użycia.
3. Bawełna jest mało wytrzymała i odporna, podczas gdy ubrania do biegania posiadają te właściwości. Warto zatem wydać jednorazowo trochę więcej, żeby cieszyć się zdecydowanie dłużej.
4. Bawełna się rozciąga przez co nie pozostaje przez cały czas przy ciele i właściwie nie daje nam żadnej izolacji przed wiatrem i zimnem. Dla odmiany ubrania sportowe stworzone są z takich materiałów, jak poliester i spandex (syntetyki), które dzięki swoim właściwościom nie rozciągają się i świetnie przylegają do ciała.
5. Ubrania do biegania mają wygodny krój – nie ograniczają nam ruchu. Często posiadają drobne, odblaskowe elementy ze względów bezpieczeństwa – powodują, że jesteśmy widoczni dla innych np. gdy biegamy wieczorem.
6. Ubranie – podobnie jak buty – trzeba przymierzyć, przebiec się w nim, dlatego odradzamy kupowanie przez internet. Na odległość trudno jest się przekonać, czy bardziej pasują nam szerokie spodenki czy jednak lepiej czulibyśmy się w obcisłych getrach.
7. Wychodząc na dwór powinno nam być odrobinę chłodno – za chwilę się rozruszamy i uzyskamy optymalną temperaturę.
8. Ubierajmy się na tzw „cebulkę” – zawsze, jak będzie nam za gorąco, będziemy mogli zbędną część garderoby przewiesić przez pas.
9. Wychodząc z domu w niepewną pogodę zawsze warto mieć coś cienkiego, lekkiego, ale przeciwdeszczowego – przewieszone w pasie nie będzie specjalnie przeszkadzać, a może się bardzo przydać, gdy daleko od domu zastanie nas deszcz.
10. Latem pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem.
11. Jeśli chcemy biegać z muzyką, to warto sprawić sobie futerał np. na ramię, do którego schowamy telefon czy MP3. Dobrze sprawdzają się też pasy biegowe – oprócz schowka na picie zmieszczą się tam też klucze i/lub właśnie sprzęt do muzyki.

NUMEREM TRZY SĄ SKARPETKI
Nie bagatelizujmy skarpetki, choć mała i z gruntu niepozorna.
1. Źle dobrana – obciera, nie trzyma stopy i powoduje, że nadmiernie się poci.
2. Dobrze dobrana – zapewnia świetny komfort oraz chroni stopę podczas biegu. Wspaniale współpracuje z butem, nie obsuwa się i tym samym nie odsłania i nie naraża na otarcia gołych miejsc.
3. Wykorzystane w skarpetce materiały zapewnią: odprowadzenie wilgoci, likwidację brzydkiego zapachu dzięki antybakteryjnej nici, bardzo dobre dopasowanie do stopy np. poprzez podział na prawą i lewą skarpetkę. Są bardzo wytrzymałe i na pewno posłużą ci przez długi czas.

Temat jest wbrew pozorom tak obszerny, że można by było napisać całkiem sporą książkę. No, może nowelkę… Jeśli kogoś zainteresował, to zapraszamy do dalszej lektury – wiele ciekawych informacji znajdziecie w internecie i księgarniach, ale przede wszystkim zapraszamy do sklepów Intersport, gdzie wśród ekspertów w wielu przypadkach czekają na was po prostu doświadczeni i ciągle doskonalący swoją wiedzę… biegacze. A przecież biegacze to przyjaciele – zanim się jeszcze spotkają…