Pierwsza wizyta u stomatologa

Strach przed dentystą dotyczy wielu z nas. Na samą myśl o dźwięku turbiny dreszcz przebiega nam po kręgosłupie i oblewa nas zimny pot. Czym spowodowany jest ten lęk?

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. Spowodowany jest nie tylko przez ból towarzyszący leczeniu, ale może także wynikać z braku edukacji zdrowotnej lub złej relacji na poziomie lekarz-pacjent.
Pierwsze nawyki biorą się z doświadczeń najmłodszych lat życia. Stąd tak ważnym jest jak najwcześniejsze zapoznanie dziecka z nową sytuacją, jaką jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy udać się do dentysty po raz pierwszy?
Należy unikać pójścia do stomatologa dopiero w momencie, gdy ząb zaczyna już boleć. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce między 6. a 12. miesiącem życia, kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki. Pozwoli ona przyzwyczaić malucha do gabinetu i znajdującego się w nim sprzętu. Lekarz sprawdzi wtedy poprawność wyrzynania się zębów, przyczep wędzidełek i wykryje ewentualne wady w układzie żucia.
Wizytę taką trzeba odbyć jak najszybciej, bo zdarzają się przypadki nastolatków, które po raz pierwszy do lekarza zgłaszają się już z ogromnym bólem i tak głębokimi ubytkami, że jedyną formą uratowania zgryzu jest leczenie kanałowe lub wykonanie protezy.

Jak przygotować dziecko?
Dzieci są bystrymi obserwatorami i rozumieją często więcej niż nam się wydaje. Musimy pamiętać o wytłumaczeniu celu każdej wizyty.
Kolejną kwestią jest poruszenie problemu bólu. Dzieci często zgłaszają się do lekarza w stanie, który wymaga interwencji wiertłem. Nasze zapewnienia, że „nie będzie bolało” okazują się wtedy fałszywe i maluch czuje się oszukany. Stracimy wtedy zaufanie w oczach dziecka i będzie trudno przekonać je do kolejnego wyjścia do dentysty.
Nie należy jednak pójść za daleko i od razu uprzedzać, że wizyta może być bolesna. Nie każdy zabieg wiąże się z tym przykrym odczuciem, nasi lekarze przyjmujący najmłodszych są cierpliwi i wyrozumiali, a niewielkie ubytki opracowywane są szybko i sprawnie.
Na wizytę należy wybrać taką porę dnia, w której maluch ma najlepszy humor, nie jest śpiący ani rozdrażniony. Możemy najpierw sami odwiedzić gabinet, by go obejrzeć i porozmawiać z personelem
(reklama)
Wizyta adaptacyjna
Należy towarzyszyć dziecku w gabinecie, by nie czuło się samotne w obcym otoczeniu. Jeżeli maluch ma swoją ulubioną zabawkę, można ją zabrać ze sobą, by dodała mu otuchy.
Jednak trzeba pamiętać, że nawet wcześniej przygotowane dziecko może w ostatniej chwili się przestraszyć czy rozmyślić. Nie ma też gwarancji, że jeśli pierwsza wizyta przebiegnie bez komplikacji, to każda kolejna także będzie bezproblemowa.

Nagroda za wytrwałość
Po każdej wizycie mały pacjent powinien dostać nagrodę, niezależnie od tego, jak zachowywał się w gabinecie. Nasz personel zawsze ma na podorędziu kilka wspaniałych gadżetów, które zachwycą każdego malucha

Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka
Odwiedziny u dentysty nie muszą kojarzyć się dziecku nieprzyjemnie. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy wizyty kontrolne i będziemy je kontynuować, zjawiając się na nie co 3 miesiące, wejdą one w nawyk i staną się dla naszych pociech rutyną. Zachęcając nasze pociechy do dbania o piękny uśmiech skutecznie zapobiegniemy późniejszym przykrym doświadczeniom w gabinecie stomatologicznym. A radosne, zdrowe i uśmiechnięte dziecko będzie źródłem szczęścia i dumy każdego kochającego rodzica.