Rozpoczyna się festiwal Ale Kino!

32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! zaczyna się 30 listopada i potrwa do 7 grudnia. W programie znalazło się 115 pełno- i krótkometrażowych filmów z całego świata, reprezentujących bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży.

O główną nagrodę festiwalu, Złote Koziołki, powalczą tytuły zakwalifikowane do konkursu. Ponadto pojawią się sekcje: Panorama Dzieci, Panorama Młodych, Ale Kino! Z rodziną, Ale Kino! z Dreszczykiem, Ale Kino! z Piłką czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza, dzięki której już dwuletnie maluchy wkraczają w świat kina. W sumie odbędzie się 117 seansów, w Multikinie 51, Nowym Kinie Pałacowym oraz na Scenie Wspólnej, a łącznie w Festiwalu Ale Kino! może wziąć udział około 20 tysięcy widzów!

Podczas gali otwarcia Krzysztof Gradowski odbierze Platynowe Koziołki za Akademię Pana Kleksa, a największe przeboje filmu na nowo zinterpretują aktorzy Teatru Nowego. Na scenie pojawi się także Małgorzata Ostrowska i wykona niezapomnianą Meluzynę. Ogłoszenie werdyktów wszystkich składów jurorskich i rozdanie nagród odbędzie się w sobotę 6 grudnia o godzinie 12:00 w poznańskim ratuszu.

Na Ale Kino! nie zabraknie filmowych gości z całego świata. Do spotkań i rozmów z nimi zachęcamy wszystkich – dużych i małych, którzy chcą usłyszeć o kulisach filmowego rzemiosła. Z widzami spotkają się: reżyser X + Y Morgan Matthews, filipiński reżyser Strefy 7 Carlo Obispo i aktor Miggs Cuaderno, reżyserka Obietnicy Anna Kazejak i aktorka Magdalena Popławska oraz wielu innych zaproszonych gości.

Poza filmami organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele innych atrakcji. Już po raz trzeci obecni na Festiwalu reżyserzy prezentujący swoje filmy w programie festiwalowym poprowadzą warsztaty filmowe dla gimnazjalistów. W tym roku zostały one wzbogacone specjalnym udziałem znanych aktorów polskiego kina, dlatego zyskały nazwę Gramy z gwiazdami. Na zaaranżowanym w kinie mini planie filmowym wraz z młodymi widzami pracować będą m.in. Małgorzata Foremniak i Magdalena Boczarska.

Swoje 20-lecie podczas Festiwalu będzie obchodziła Wielka Przygoda z Filmem, czyli projekt warsztatowy dla uczniów, w ramach którego realizują według własnego pomysłu kilkuminutowe etiudy fabularne lub dokumentalne pod okiem doświadczonych reżyserów i operatorów. Z tej okazji na specjalnym seansie będą prezentowane najlepsze filmy zrealizowane w ciągu 20 lat projektu.

Na Festiwalu Ale Kino! pojawią się również Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart, twórcy projektu Polska Światłoczuła, i zaproponują dzieciom, a także dorosłym zabawę w malowanie światłem. Wszystkie świetlne malowidła trafią później na stronę internetową projektu.

Nieodłącznym elementem Festiwalu Ale Kino! jest forum nauczycieli i filmowców, w tym roku odbywające się pod hasłem festiwalowego IMPULSU – „e@migracja”. Podczas spotkań, dyskusji i warsztatów będą omawiane m.in.: fenomen i znaczenie selfies, możliwości wykorzystania gier komputerowych w edukacji oraz zasady funkcjonowania w cyfrowym świecie.

Odbędzie się też specjalny seans filmu „Antboy” z audiodeskrypcją dla dzieci niewidomych i słabowidzących oraz tłumaczeniem migowym dla głuchych.

Dla młodych widzów szczególną atrakcją będą spotkania z ich rówieśnikami, czyli dziecięcymi i młodzieżowymi aktorami. Już pierwszego dnia Festiwalu, 30 listopada, po seansach filmów o godzinie 20:00 odbędą się spotkania z aktorami dwóch brytyjskich filmów. O filmie Prawo stałego pobytu porozmawia z publicznością młody aktor Noof Ousellam, odtwórca roli Omara. Widzowie Szesnaście porozmawiają natomiast z Rogerem Jean Nsengiyumvą wcielającym się w Jumah. Aktorowi będzie towarzyszył również reżyser filmu Rob Brown oraz producent Jake Hume. (Drugi seans Szesnaście z udziałem gości odbędzie się 2 grudnia o 19:30).

1 grudnia uczestnicy seansu Akademii Pana Kleksa o godzinie 12:00 spotkają najważniejszego gościa tegorocznego Ale Kino! – laureata Platynowych Koziołków Krzysztofa Gradowskiego. Wraz z reżyserem na seansie będzie gościł Adam Probosz, który 30 lat temu wcielił się w rolę Księcia Mateusza. Dzień później, 2 grudnia po projekcji o 9:30 dzieci będą mogły porozmawiać z gośćmi z Filipin – utalentowanym 10-letnim aktorem Miggsem Cuaderno, któremu będzie towarzyszył reżyser Strefy 7 Carlo Obispo (drugi seans Strefy 7 z udziałem gości odbędzie się 4 grudnia o 12:00). We wtorkowy wieczór (2.12 po seansie o 19.30) młodzież spotka się natomiast z Sigrid ten Napel – odtwórczynią roli Anne w holenderskim filmie Lato (z kolei po seansie filmu 5 grudnia o 19:30 na pytania publiczności odpowie reżyserka Colette Bothof). Ostatnią młodą aktorką, z którą spotkają się mali widzowie Ale Kino!, jest Tabea Hanstein – tytułowa bohaterka filmu Lola na Ziarnku Grochu. 5 grudnia o 12:00 dziewczynce będzie towarzyszył reżyser Thomas Heinemann.

Na Festiwalu Ale Kino! pojawią się również reżyserzy innych wspaniałych filmów.
1 grudnia po projekcji o 12:00 z dziecięcą widownią spotka się Morgan Matthews, twórca X + Y.  Po seansie reżyser opowie o pracy z największymi gwiazdami brytyjskiego kina, m.in. Asą Butterfieldem.

1 grudnia o 19:30 z nieco starszymi widzami porozmawia Maximón Monihan, twórca przejmującego konkursowego filmu Głos pozbawionych głosu (drugie spotkanie z gościem odbędzie się 4 grudnia o 19:30).
2 grudnia o 12:00 – spotkanie z reżyserem filmu Nasza liga Jeanem Beaudry.
2 grudnia o 17:00 – spotkanie z reżyserką filmu Obietnica Anną Kazejak (na drugim seansie 4 grudnia o 17:00 będzie gościła aktorka Magdalena Popławska).
3 grudnia o 17:00 z widzami spotka się Stéphane Berla, reżyser Jacka i mechaniki serca (będzie również po kolejnej projekcji filmu, która odbędzie się 4 grudnia o godzinie 12).
4 grudnia o 9:30 – spotkanie z Gioią Smid, reżyserką animacji Niezwykła przygoda Pima i Poma (drugie spotkanie odbędzie się po kolejnej projekcji filmu – 5 grudnia o 12).
4 grudnia o 19.30 w Nowym Kinie Pałacowym z widzami porozmawia Tali Barde, reżyser Tylko nie dla twoich oczu, filmu nawiązującego do Okna na podwórze Alfreda Hitchcocka.
5 grudnia o 9.30 o kulisach produkcji baśniowej Legendy Longwood opowie producentka filmu Nadadja Kemper.

Już po raz trzeci obecni na Festiwalu reżyserzy prezentujący swoje filmy w programie festiwalowym poprowadzą warsztaty filmowe dla gimnazjalistów. W tym roku zostały one wzbogacone specjalnym udziałem znanych aktorów polskiego kina, dlatego zyskały nazwę Gramy z gwiazdami. Na zaaranżowanym w kinie mini planie filmowym wraz z młodymi widzami pracować będą m.in. Małgorzata Foremniak i Magdalena Boczarska.

5 grudnia o godzinie 17 odbędzie się uroczysty seans z okazji 20-lecia Wielkiej Przygody z Filmem, na którym będą pokazywane najlepsze filmy zrealizowane podczas warsztatów. Na gali jubileuszowej pojawią się zarówno uczestnicy, jak i reżyserzy sprawujący opiekę artystyczną nad realizowanymi przez uczniów filmami: Krystyna Krupska-Wysocka, Stanisław Jędryka, Michał Rosa, Jacek Filipiak, Igor Mołodecki, Tomasz Dettloff i Katarzyna Kasica.

Będą też filmowe gry miejskie: pierwsza z nich, Czary-mary, czyli różdżki w dłoń i do biegu!, odbyła się 22 listopada. Kolejna nosi tytuł Superbohaterowie na ulicach Poznania i odbędzie się 29 listopada (formularz zgłoszeniowy – http://goo.gl/forms/sw6d5ZSA5S). Ostatnią zaplanowano na 6 grudnia i nosi tytuł Gdzie jest Mikołaj? (formularz zgłoszeniowy – http://goo.gl/forms/D6FwFW44bC).