Na Łazarzu zabraknie… radnych?

Zaledwie 13 zgłoszeń kandydatów do Rady Osiedla Św. Łazarz wpłynęło do tej pory do Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta. Do zdobycia jest jednak 21 mandatów. Kandydaci mają czas do piątku na zgłoszenie się. W wyborach osiedlowych najprawdopodobniej nie wystartuje Wojciech Wośkowiak.

22 marca odbędą się wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz i pozostałych 41 samorządów pomocniczych miasta. Na Łazarzu mieszkańcy będą wybierać 21 radnych. Do tej pory jednak swój start zapowiedziało zaledwie 13 osób, mimo iż do zdobycia jest aż 21 mandatów.

W wyborach osiedlowych nie wystartuje najprawdopodobniej Wojciech Wośkowiak, obecny Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz i do niedawna Radny Miasta Poznania.

“No cóż, czas było przejść, na prośbę mieszkańców Łazarza, do historii. Trzeba takie rozstrzygnięcie przyjąć i uszanować” – napisał na swoim profilu na Facebooku Wojciech Wośkowiak. Był on radnym miejskim od 2002 roku, początkowo w PiS, następnie w Poznańskim Klubie Samorządowym i Poznańskim Ruchu Obywatelskim – oba ostatnie kluby to twory Ryszarda Grobelnego, które miały mu ułatwić współpracę z radą miasta. Jednak w wyborach w 2014 roku klub PRO poniósł porażkę, podobnie jak i Grobelny.

Osoby, które chcą zostać radnym osiedlowym mają czas do piątku na zgłoszenie swojej kandydatury. Zgłoszenia przyjmowane są w godz. od 8:00 do 19:00 w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania przy ul. Matejki 50 pok. 219. By startować do rady osiedla trzeba zebrać 15 podpisów. Co ciekawe nie trzeba być zameldowanym na terenie danego osiedla, jednak urzędnikom będzie trzeba wykazać, że jest się związanym z dzielnicą poprzez np. umowę najmu mieszkania.

Również do piątku mogą zgłaszać się kandydaci do obwodowych komisji wyborczych. Członkom obwodowych komisji wyborczych, powołanym do przeprowadzenia wyborów do rad osiedli przysługiwać będzie zryczałtowana dieta za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania. Przewodniczący komisji otrzyma 190 złotych, zaś jego zastępcy 170 zł. Natomiast zwykły członek obwodowej komisji wyborczej otrzyma 160 złotych.

Wybory do wszystkich 42 samorządów pomocniczych miasta odbędą się w niedzielę, 22 marca w godz. od 8:00 do 20:00.