W Teatrze Muzycznym pokażą, że “Dziecko Potrafi”

Nauka poprzez zabawę i promocja… bezpieczeństwa poprzez sztukę. Teatr Muzyczny zaprasza 16 maja na premierę musicalu dla dzieci „Dookoła Karuzeli, czyli Dziecko Potrafi”. Spektakl nie będzie tylko rozrywką – ma mieć też walory edukacyjne. Najmłodsi widzowie poznają przyczynę wypadków samochodowych, razem ugaszą pożar, stoczą walkę z piratami o polską flagę oraz nauczą się rozpoznawać instrumenty muzyczne.

Musical nawiązuje do cyklu widowisk muzyczno-teatralnych „Dziecko Potrafi” wystawianych w latach 80. i 90. w poznańskiej Arenie. Reżyserem musicalu jest Krzysztof Deszczyński, który jest też współtwórcą cyklu widowisk sprzed lat. Przedstawienie składa się z czterech części. W pierwszej z krążącej karuzeli odrywa się samochód wyścigowy. Druga część to spotkanie z piratami, którzy napadają na polski żaglowiec, w kolejnej dzieci nauczą się zachowywać w przypadku pożaru. Czwarta część to szkoła i lekcja muzyki,  podczas której dzieci poznają instrumenty, ich brzmienie i nazwy. Teatr Muzyczny zaprasza do kolorowego świata rajdowców, piratów, strażaków i muzyków!

Ale to nie wszystko – w ramach tej premiery Teatr Muzyczny wraz z partnerami organizują specjalny projekt edukacyjny. W ramach tego projektu dzieciaki (i ich nauczyciele) otrzymają zeszyt edukacyjny z zadaniami, który ma zastąpić tradycyjny program teatralny. Znajdą się w nim gry i zabawy, które wprowadzą najmłodszych w świat teatru, a także utrwalą wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz sposobu wyrażania emocji. Poszczególne zadania dostosowane będą do wieku odbiorcy, a będzie je można wykonać zarówno samodzielnie jak i w grupie.

– Chcieliśmy, żeby dzieci mogły trochę łagodniej wejść w ten świat teatru, świat kultury wysokiej – mówi Barbara Pawelec, koordynator projektu.  

Projekt oparty jest o współpracę wielu podmiotów, które w bardzo różny sposób wspierają działania nie będące jedynie działaniami artystycznymi. Jest to bowiem cały pakiet edukacyjny.

– Jest ten element edukacji, czyli coś co nam jest bliskie: bezpieczeństwo komentuje Damian Rybak, dyrektor ds. klienta korporacyjnego w firmie PZU, która jest partnerem premiery. – Bezpieczeństwo naszych klientów i naszego społeczeństwa, czyli jak zachować się na drodze, jak udzielić pierwszej pomocy czy jakie są zagrożenia pożarowe. To wszystko wpisuje się w naszą współpracę.

Z okazji premiery spektaklu „Dookoła karuzeli…” powstała również płyta CD. Znajdą się na niej piosenki z musicalu oraz podkłady, dzięki którym można uczyć się śpiewać samodzielnie lub z nauczycielem. Nie zabraknie m.in. nowoczesnych aranżacji utworów, pochodzących z widowisk muzyczno – teatralnych „Dziecko potrafi” wystawianych w latach 80. i 90.

– Piosenki z tej płyty mogą stać się przebojami dziecięcymi – zapewnia Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego.

Teatr Muzyczny włączy się także w świętowanie Dnia Flagi, na który zaprasza wojewoda wielkopolski Piotr Florek. 2 maja w siedzibie Straży Pożarnej, przy ulicy Masztalarskiej 3, dzieci i soliści biorący udział w premierze pokażą fragment z musicalu „Dookoła karuzeli…”.

Specjalnie z okazji premiery i Dnia Dziecka Teatr Muzyczny przygotowuje moc atrakcji dla najmłodszych. W sobotę 16 maja oraz w niedzielę 31 maja na wszystkich uczestników spektakli czeka wiele niespodzianek w teatrze, a 31 maja także w Parku Dąbrowskiego przy Starym Browarze. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo zabawy, przyjemności, warsztatów, konkursów i nagród!

Premiera: 16.05.2015, godz. 11:00 i 18:00

Spektakle: 13-15.05.2015, godz. 10:00, 16:05 godz. 11:00, 19-20.05 godz. 10:00 i 12:15, 22.05 godz. 10:00, 31.05 godz. 14:30 i 17:00, 1.06 godz. 10:00, 12:15 i 18:00, 2.06 godz. 10:00 i 12:15

Bilety: 25-50 zł