„Tajemnice Starego Rynku w Poznaniu” – Muzeum Archeologiczne zaprasza

Co wiemy o historii rynku? Czy pod jego powierzchnią biegnie tunel? Co działo się w miejscu Rynku przed lokacją miasta w 1253 roku? Jakie dźwięki wypełniały główny plac miasta kilkaset lat temu? – rozpoczynamy cykl wykładów popularnonaukowych towarzyszących naszym wykopaliskom na Starym Rynku w Poznaniu. Start – sobota 9 maja o 11.00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Pierwszy gość, Marek Rezler, jest znanym poznańskim historykiem i popularyzatorem historii wojskowości i dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku. Usłyszeć i zobaczyć go można w telewizji WTK, Radiu Merkury, a także podczas wykładów i prelekcji tematycznych.

Na wykładzie zatytułowanym „Stary Rynek i okolice. W kręgu tradycji i ciekawostek” Marek Rezler  opowie o tym, że żadna konstrukcja postawiona na Rynku nie była przypadkowa. Obowiązywały stałe, niezmienne rygory, których znajomość pozwala na odczytywanie znaczenia budynków, stosowanych symboli i znaczeń. Socjotechnika nie jest wynalazkiem XX-XXI wieku, w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu stosowana była wielopłaszczyznowo i bardzo często: począwszy od przebiegu i szczegółów Poznańskiego Szlaku Królewskiego, poprzez układ ulic, ustawienie najważniejszych budynków urzędowych, kamienic – aż po przeznaczenie danej części miasta. Poznań trzeba czytać, a lektura ta będzie tematem prelekcji M. Rezlera. Dlaczego Ratusz stoi ukośnie i w narożniku Rynku? Co ocalało do dziś z kolegiaty św. Marii Magdaleny? Dlaczego kamieniczki budowane są „na zakładkę”?

Pełen spis wykładów można znaleźć na stronie Muzeum Archeologicznego, a wszystkie odbywają się w sali audiowizualnej muzeum. Nie obowiązują zapisy, ale liczba miejsc w sali jest ograniczona. Pierwsze spotkanie: 9 maja o godz. 11.00.