Bitwa o Anglię w urzędzie wojewódzkim

1 czerwca o godz. 10.30 w holu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbędzie się otwarcie wystawy w 75. rocznicę Bitwy o Anglię. Wystawa jest częścią obchodów przypominającą sylwetki wielkopolskich lotników i wydarzenia, których stali się bohaterami. Organizatorami obchodów, które odbywają się pod honorowym patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego są Zarząd Główny Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej i Dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Pół godziny później, o godz. 11.00 w Sali Sesyjnej WUW rozpoczęła się z kolei konferencja naukowa “Udział Polaków w Bitwie o Anglię”. W programie konferencji przewidziane są trzy prelekcje:
•             “Bitwa o Anglię, jej znaczenie i wpływ na przebieg II wojny światowej”. Prelegentem będzie  gen. broni pil. prof. dr hab. historii wojskowości – głównie lotnictwa – Jerzy Gotowała. 
•             “Udział lotników polskich w Bitwie o Anglię oraz osiągnięte rezultaty działań” – prelegent dowódca 2. SLT gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski
•             “Udział Wielkopolan w Bitwie o Anglię” – prelegent płk dr Józef Zieliński.
Marszałek Marek Woźniak zapraszając do udziału w rocznicowych wydarzeniach podkreśla, że „Przedsięwzięcie to koresponduje z działaniami Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zmierzającymi do podkreślenia roli, jaką odegrali Wielkopolanie współtworząc dawną i współczesną historię Polski. Pokazuje ich udział w największej bitwie powietrznej II wojny światowej, wkład w zwycięskie odparcie powietrznej ofensywy niemieckiego lotnictwa na Wielką Brytanię w 1940 roku”.
Lotnictwo polskie tworzone na Wyspach Brytyjskich w okresie „Bitwy o Anglię” liczyło cztery dywizjony: 300. Dywizjon Bombowy „Ziemi Mazowieckiej”, 301. Dywizjon Bombowy „Ziemi Pomorskiej”, 302. Dywizjon Myśliwski „Poznański”, 303. Dywizjon Myśliwski „Warszawski im. T. Kościuszki”. W okresie nasilenia niemieckich nalotów na Wielką Brytanię, Polacy stanowili 13% pilotów myśliwskich pierwszej linii, a w październiku – nawet 20%. Wielu z nich to Wielkopolanie.
Dla upamiętnienia wielkopolskich lotników, uczestników Bitwy o Anglię wydano publikację płk. dr. Józefa Zielińskiego. Podjęto też działania mające na celu sprowadzenie do kraju i pochowanie w godnym miejscu szczątków kpt. pil. Kazimierza Spornego, rodowitego Poznaniaka, pilota 302. Dywizjonu Myśliwskiego “Wielkopolskiego” i Polskiego Zespołu Myśliwskiego w Afryce Północnej, znanego jako “Cyrk Skalskiego”. To między innymi zasługa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zrzeszającego żołnierzy zawodowych, rezerwy, w stanie spoczynku i kombatantów, których łączy idea służenia Ojczyźnie oraz kultywowania zasad honoru i obyczaju żołnierskiego.