Sąsiedzi z Fyrtla Garbary. Wystawa fotografii w Galerii w Bramie

Galeria w Bramie przy ulicy Garbary pod numerem 47 zaprasza na wernisaż kolejnej wystawy fotografii „Sąsiedzi z Fyrtla”, na której zostaną pokazane portrety osób, które codziennie mijają się na ulicy, spotykają w sklepach, przysiadają obok siebie na ławkach.

 

Wernisaż wystawy stanie się pretekstem do bliższego poznania, integracji ludzi z Fyrtla Garbary. Będzie grała muzyka, na akordeonie zagra Teofil Pawłowski, szerzej znany jako Teofil z Katowic, ale zakorzeniający się na poznańskim Starym Mieście. Będzie można obejrzeć performance wideo Teatru pod Fontanną, grupy teatralnej prowadzonej przez Janusza Stolarskiego i Pawła Nygę. Będzie słodki poczęstunek, stoliki z kolorowankami dla dzieci i planszówkami dla starszych.

Wystawa zatytułowana „Sąsiedzi z Fyrtla Garbary”, jest zwieńczeniem autorskiego projektu fotograficznego Marcina Mutha, fotografa z Manufaktury Obrazów, pracowni fotografii działającej na Garbarach. Ale przedsięwzięcie ma także ważne społeczne przesłanie.

Autor zrealizował serię studyjnych sesji portretowych nie tylko mieszkańców i przedsiębiorców z Garbar ale także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. Projekt w założeniu ma mieć aspekt zarówno terapeutyczny dla podopiecznych domu jak i integracyjny dla osób na co dzień związanych z Garbarami.

Ośrodki tego typu, jak Zielone Centrum, są różnie postrzegane przez społeczności lokalne, stanowią temat wrażliwy, często temat tabu. Osoby z widoczną niepełnosprawnością bywają traktowane jako ktoś odmienny, wprowadzający w uładzonym i czarno-białym obrazie świata lęk, dyskomfort. Wystawa ma pokazać, że ludzie z problemami zdrowotnymi są integralną cząstką społeczności, przynależą do niej. Wystawa ma „oswoić” temat niepełnosprawności.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rewitalizacji społecznej Fyrtla Garbary, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania, we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska i pod patronatem Rady Osiedla Stare Miasto.

Sąsiedzi z Fyrtla Garbary. Wystawa fotografii. Galeria w Bramie. Wernisaż 16 października 2021 o godz. 14.00

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.