Oddali hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego

76. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego była powodem uroczystości, jakie odbyły się w poniedziałkowy poranek w Poznaniu.

Tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęto 27 września 1939 roku. W uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 1998 r. czytamy: „W dniu 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach nie tylko – II Wojny Światowej.”

W żadnym innym ogarniętym II wojną światową kraju nie istniała analogiczna struktura. Działając w ścisłej łączności z rządem emigracyjnym, dysponując własną administracją, sądownictwem, parlamentem i siłami zbrojnymi – Armią Krajową, Polskie Państwo Podziemne mogło spełniać te same funkcje, co w okresie niepodległości, a także wspierać kulturę, naukę i  publikację polskich wydawnictw czy pracy podziemnej. Organizowało też pomoc społeczną i tajne nauczanie. W Wielkopolsce, w maju 1940 roku, objął swój urząd pierwszy Delegat Rządu na Kraj. Został nim Cyryl Ratajski, długoletni Prezydent Miasta Poznania okresu międzywojennego.

– Polacy nigdy nie złożyli broni, walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Także tutaj, w kraju, mimo terroru i prześladowań, Polskie Państwo Podziemne od początku wojny tworzyło siły zbrojne, podejmujące walkę z okupantem, ale także podziemne struktury, pozwalające Polakom przeciwstawiać się wynaradawianiu, dające im nadzieję i poczucie godności – przypominał podczas poniedziałkowych uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – W podziemiu działały szkoły i wyższe uczelnie, na których Polacy zdawali maturę i zdobywali wykształcenie. Pracowały sądy, wydające wyroki na zdrajców. Teatry i drukarnie wydające polskie książki czy gazety. Walczono bronią, oporem przeciwko złu i słowem. Polskie Państwo Podziemne, podporządkowane rządowi RP na uchodźstwie było jedyną taką strukturą w okupowanej Europie, dającą świadectwo, że Polska jest, walczy i nie poddaje się. Struktury PPP rozrastały się z każdym rokiem wojny.

Marszałek w swoim przemówieniu szczególnie dziękował weteranom i współtwórcom PPP za ich niezłomną postawę.
– Jest w was siła, prawość, a jednocześnie dużo pogody ducha i życzliwości dla ludzi. Wiecie, jak wiele znaczy życie i jak łatwo je stracić. Wiecie, co znaczy wolność, bo wielu z was przyszło czekać na nią jeszcze długo po wojnie. Pokutę za walkę z okupantem, za niepodległą Polskę, za krew i poświęcenie, odbywaliście w ubeckich więzieniach, a zamiast wdzięczności doświadczaliście prześladowań i cierpienia. Nie ugięliście się jednak – przemawiał Woźniak.

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób: weteranów walk niepodległościowych i ich rodzin, żołnierzy kompanii reprezentacyjnych, przedstawicieli służb mundurowych oraz uczniów poznańskich szkół, a także przedstawicieli władz różnego szczebla.