Brama Poznania – frekwencja jest, będzie chrzest

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego nadal przyciąga turystów, a zamierza robić to jeszcze lepiej. W planach ma przede wszystkim chrzest. Nie byle jaki, tylko chrzest Polski. Szansa na sukces jest, bo dotychczasowe działania pracowników Bramy się sprawdzały. Jak bardzo?

Brama Poznania została otwarta na przełomie kwietnia i maja 2014 roku. Z wielką pompą i dużym… opóźnieniem, bo inauguracja działalności Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego miała nastąpić jeszcze na Euro 2012. Na szczęście okres kłopotów z tą inwestycją to już przeszłość. Obecnie miejsce to radzi sobie coraz lepiej.
– Ten rok był bardzo intensywny. Od momentu otwarcia odwiedziło nas ponad 170 tys. osób, z czego ponad 100 tys. przyszło na imprezy biletowane – opowiada Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, jednostki władającej ICHOT-em. – W zajęciach edukacyjnych, nie tylko dla uczniów, ale też dla seniorów i rodzin, wzięło udział 17 tys. osób, a jakieś 30 tys. po prostu przyszło przejść się kładką, zjeść ciacho, wypić kawę…

Mirzyński wspomina tegoroczną majówkę, podczas której wokół Bramy Poznania przygotowano dodatkowe atrakcje:
– W ciągu 3 dni majówki przez samą kładkę nad Cybiną przeszło 17 tys. osób. Jak człowiek sobie uświadomi, ile osób się przewija przez budynek, to na nas samych, pracownikach, robi to ogromne wrażenie.

2016 rok upłynie w Bramie Poznania pod znakiem 1050. rocznicy chrztu Polski. Pracownicy CTK Trakt przygotowali duży, całoroczny projekt o nazwie „Dziedzictwo 966”.
– Skupiamy się wokół takich pojęć: wiara, władza, wspólnota, sztuka, natura, historie niekonwencjonalne. Przygotowaliśmy program, który będzie prezentowany przez cały rok.

Poza tym Brama będzie gościć różne wystawy, z których jedna będzie przygotowana we współpracy z czeskim artystą (jakim – tego dowiemy się w 2016 roku). Język czeski będzie generalnie uhonorowany w przyszłym roku w Bramie, ponieważ zostanie dodany do audioprzewodników i materiałów multimedialnych. Drugim nowym językiem będzie rosyjski.
– To jest związane z naszymi obserwacjami, dużo turystów rosyjskojęzycznych przychodzi do nas – opowiada Mirzyński.

Atrakcje będą przygotowane także na kolejną rocznicę otwarcia BP, czyli na majówkę. W planach jest duży, mappingowy spektakl multimedialny. Pracownicy CTK Trakt pracują także nad redefinicją całego traktu królewsko-cesarskiego, aby był bardziej spójny z tym, co jest prezentowane w Bramie Poznania.

Obecnie jednak nową atrakcją są są dwa filmy, które będą prezentowane w podziemiach Śluzy Katedralnej do 10 stycznia. Oba powstały z materiałów archiwalnych, prezentujących międzywojenny Poznań.
– To są materiały, które zostały pozyskane z Filmoteki Polskiej, prof. Marek Henrykowski prowadził kwerendę w tej filmotece, a także w archiwach zagranicznych. Gro zdjęć w filmie „Poznaj Poznań” pochodzi z archiwów francuskich. Tych materiałów jest o wiele, wiele więcej i mamy kilka innych pomysłów, żeby je zrealizować, ale w perspektywie 2018 roku – tłumaczy Mirzyński.

Filmy prezentowane będą do 10 stycznia. Potem jeden z nich (o tytule „Poznaj Poznań”) będzie prezentowany w holu głównym Bramy Poznania. Filmy powrócą do podziemi śluzy na okres od czerwca do połowy września.