Poznańscy gimnazjaliści kibicują bezpiecznie!

W poniedziałek, 21 grudnia o godz. 13.00 w Multikinie 51 w Poznaniu odbyło się zakończenie projektu projektu “Gimnazjaliści kibicują bezpiecznie” realizowanego przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak podsumował akcję skierowaną do gimnazjalistów.

Projekt “Gimnazjaliści kibicują bezpiecznie” zajął II miejsce w konkursie „Kibicuję bezpiecznie” przeprowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” i został nagrodzony kwotą 40 000 zł.

Działaniami projektowymi objęte zostało 20 klas pierwszych i drugich z 5 poznańskich gimnazjów – łącznie 500 uczniów.
– Ideą tego projektu jest przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa, właściwego zachowania na stadionach oraz pokazanie, że mecz to nie tylko sprzedaż biletów, bieganie piłkarzy za piłką i na koniec podsumowanie wyników przez klub. To też ogromna praca kilku tysięcy ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo od stewardów, aż po policjantów – wyjaśnia Grzegorz Polak, insp. ds koordynacji programów w zakresie bezpieczeństwa Urząd Miasta Poznania. – O tym, czy ten projekt jest skuteczny mówią wyniki oraz wzrost świadomości w obszarach, w których edukujemy, czyli bezpieczeństwo, odpowiedzialność prawna, obowiązki uczestników i organizatorów. Formuła tego projektu jest ciekawa dla młodzieży, ponieważ w szkole odbywają się tylko trzy godziny zajęć, pozostałe osiem godzin odbywa się na stadionie.

W trakcie spotkań w szkołach uczestnikom projektu została przekazana wiedza z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych, zadań i obowiązków organizatorów i ich uczestników zarówno w kontekście obowiązujących przepisów prawnych jak i praktycznych rozwiązań stosowanych przez KKS Lech Poznań.
– W przystępny sposób, bez zbędnego przynudzania, uczymy tego jak właściwie zachować się na stadionie, żeby było bezpiecznie. Emocje i przeżycia na meczach są ogromne, ale najważniejsze, co musimy zapewnić to bezpieczeństwo – wyjaśnia Karol Klimczak, prezes Lecha Poznań. – Młodzież poprzez zabawę uczy się tego stadionu, uczy się ewakuacji i zachowań, które mogą przydać im się w przyszłości.

Spotkania na stadionie pozwoliły uczestnikom projektu zapoznać się z zasadami funkcjonowania stadionu podczas meczu piłki nożnej, zadaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, z zasadami poruszania się po obiekcie sportowym w sytuacjach zagrożeń (pożar, zamieszki), zostali także zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach do których najczęściej dochodzi podczas imprezy sportowej.Udział w meczu piłki nożnej umożliwił adresatom projektu przyjrzenie się pracy ochrony, stewardów i innych służb obsługujących imprezę masową oraz praktyczną weryfikację i sprawdzenie nabytej wiedzy.
– Mieliśmy fajne spotkania, gdzie mogliśmy dowiedzieć się jak powinniśmy zachowywać się na stadionie, jak funkcjonuje ochrona podczas meczu i co należy do obowiązków stewardów – mówi Ola Chaberko, uczennicy klasy 1a z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. – Poznaliśmy również historię stadionu i klubu Lech Poznań.

Ponadto na przykładach zdarzeń na stadionach Heysel w 1985r., Bradford w 1985r., Hillsborough w 1989r. młodzież zapoznała się z ryzykiem, jakie może wystąpić podczas imprezy masowej. Spotkania z psychologiem umożliwiły wyjaśnienie pojęć “psychologia tłumu” i ukazanie konsekwencji działania tłumu oraz kształtowanie wśród młodzieży nawyków prawidłowego zachowania się w trakcie imprezy.