#tworzymy 2016, czyli plany CK Zamek na nowy rok!

Teatr powszechny, projekt #1050, Festiwal Ethno Port, Noc Muzeów, Lato na balkonie, Rytmy Marcina, Off Cinema – te oraz wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków w 2016 roku w Centrum Kultury Zamek. W poznańskiej kulturze będzie się działo!

479188 odwiedzających, 295415 widzów, 49 wystaw, 96 koncertów, 127 spektakli, 588 spotkań, wykładów, debat i warsztatów, 21 wydarzeń w ramach rezydencji artystycznych, 1646 pokazów filmowych oraz 21 zwiedzań zamku z przewodnikiem – te liczby robią wrażenie.
– Z roku na roku notujemy wzrost zainteresowania tym, co dzieję się w w CK Zamku. Liczba odwiedzających Zamek w 2015 roku świadczy o tym, że to jest miejsce dosyć lubiane i często odwiedzane – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. – Chcielibyśmy przyzwyczaić mieszkańców do spędzania tutaj czasu. Jesteśmy nie tylko przestrzenią realizacji, ale także takim miejscem spotkania. Za tymi liczbami kryją się wydarzenia i mam nadzieję, że ten rok przyniesie nam jeszcze lepsze rezultaty.

Jakie są plany poznańskiego zamku na nowy rok?

Muzyka

W 2016 roku Centrum Kultury Zamek planuje realizację ok. 80 koncertów. Podejmowane zostaną działania we współpracy z poznańskimi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi przy produkcji najważniejszych poznańskich festiwali muzycznych, takich jak Made in Chicago, Poznań Baroque, Eraz Jazzu, Tzadik, Spring Break. Ponadto 4 czerwca w Sali Wielkiej odbędzie sie finał eliminacji do największego polskiego festiwalu Woodstock.

Jeszcze w styczniu dwie premiery: “Wir” Pablopavo/Iwanek/Praczac oraz “Rimbaud” Budzyński/Jacaszek/Trzaska. Wiosną wystąpią również Martyna Jakubiowicz, Luxtorpeda, Julia Marcell, a jesienią m.in. Organek oraz Lao Che. W 2016 roku kontynuowany będzie cykl prezentujący młodych wykonawców z Poznania poszerzony o zespoy, które mają już spory dorobek artystyczny, a zaprezentują nowe programy. Wystąpią m.in. Dagadana z albuem “Meridan 68” (6.02) oraz Maleo Reggae Rockers (5.03). Nie zabraknie autorskiego cyklu Teresy Nowak, którego zadaniem jest prezentacja młodych, niezależnych artystów. CK Zamek zaprasza na lekcje słuchania, czyli projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Multimedialne spotkania z muzyką XXI wieku: z dźwiękiem, szumem i szelestem, z muzyką instrumentalną i elektroniczną, połączoną z ruchem i obrazem, zabawą i wykładem.

W bieżącym roku odbędzie się 9. edycja Festiwalu Ethno Port. Program, którego najistnoeszym elementem będzie 17 koncertów, uzupełnią działania interdyscyplinarne – wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy. Impreza odbywać się będzie w dniach od 16 do 19 czerwca. Na trzech scenach zaprezentują się artyści m.in. z Hiszpanii, Kolumbii, Francji, Węgier, Maroka, Egiptu, Turcji, Korei Południoowej, Indonezji i Pakistanu. W 2016 roku zostanie utrzymana zasada minimum jednego darmowego koncertu dziennie, przeznaczonego dla publiczności gromadzącej się pod siedzibą CK Zamek. Rodzinny charakter imprezy zapewni także zasada bezpłatnego wstępu dla dzieci i młodzieży.

Sztuki wizualne

W 2016 roku w CK Zamek planowana jest realizacja ok. 40 wystaw. Projekt #1050 to inderdyscyplinarny program o charakterze artystycznym i edukacyjnym, dla którego punktem wyjścia jest 1050. rocznica chrztu Polski. W ramach projektu zrealizowana zostanie wystawa #1050 – wizualna prezentacja “50 zdań polskich”, najczęściej przywoływanych przez Polaków, cytowanych w różnych okolicznościach, przez wielu łatwo rozpoznawalnych. Zdanie wzięte z naszej historii, literatury, kultury popularnej, opisujące stan indywidualnej i zbiorowej świadomości zostały wybrane i opatrzone komentarzem przez prof. Jerzego Bralczyka. Przedsięwzięcie składa się też z czterech debat (kurator: prof. Przemysław Czapliński), wykładów, warsztatów (realizowanych przez grupę Loesje), oscylujących w swojej tematyce wokół pytania o tożsamość Polaków w świetle ich historii i powiązania z chrześcijaństwem oraz jej obecność w języku.

W CK Zamek od wielu już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Wystawa najlepszych prasowych fotografii świata zostanie otwarta w ostatnim tygodniu kwietnia 2016 – zaledwie kilka dni po światowej premierze wystawy w Amsterdamie. Wystawy odbywać się będą także na… balkonach. Podczas wakacji historycznej zamkowe balkony staną się oazami zieleni. Miejscem odpoczynku i niezwykłych wydarzeń.

To nie wszystko! W galerii fotografii PF realizowane będą dwa programy kuratorskie wyłonione w otwartym konkursie. Od stycznia do lipca odbędzie się cykl czterech wystaw indywidualnych pt. “Przedmiot fotografii”, a od września do grudnia cykl trzech wystaw pt. “Telling the Truth”. W galerii sztuki współczesnej Profil w 2016 roku zaplanowano dziesięć wystaw. We wrześniu CK Zamek zaprasza również na wystawę prac pedagogów “70 lat liceum plastycznego w Poznaniu”. Z kolei w październiku odbędzie się wystawa “Rzeźba muzyczna” z okazji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniaowskiego. VII Biennale Sztuki “Identyfikacja”, czyli przegląd dokonań artystów środowiska poznańskiego w ostatnich dwóch latach, odbędzie się w listopadzie.

Literatura

W 2016 roku nie może zabraknąć Seryjnych Poetów, czyli cyklu spotkań promujących książki, które ukazują się w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Poezji oraz Biblioteki Poezji Współczesnej. Planowanych jest siedem spotkań z twórcami. Ponadto raz w miesiącu odbywać się będą pokazy najlepszych adaptacji filmowych opartych o arcydzieła literatury. W 2016 odbędą się także cieszące się ogromną popularnością akcje wymiany książek. Po raz drugi zorganizowany zostanie Festiwal Fabuły. Na pierwszą połowę roku zaplanowano festiwalową “przedakcję” (spotkania pod szyldem Festiwalu Fabuły: m.in. z Włodzimierzem Kowalewskim – 19.01 i Ziemowitem Szczerkiem 8.03). W październiku (główna odsłona festiwalu) gośmi CK Zamek będą m.in.: Jacek Dehnel, Małgorzata Szejnert, Sylwia Chutnik, Joanna Bator, Wit Szostak i Łukasz Orbitowski.

Teatr

Główne wydarzenia z obszaru sztuk performatywnych skupione będa wokół realizacji projektu “Teatr powszechny”, prezentującego funkcjonowanie teatru w środowiskach osób upośledzonych i zagrożonych społecznym wykluczeniem. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. przedstawienia berlińskich zespołów RambaZamba i Thikwa oraz warszawskiego Teatru 21, w których aktorami są osoby niepełnosprawne.

W ramach projektu zaprezentowane zostaną też cztery premierowe przedstawienia przygotowane w CK Zamek. Janusz Stolarski pracował bedzie z członkami zespołu “Teatr pod fontanną”, osobami które po leczeniu w szpitalach psychiatrycznych znajdują wsparcie u poznańskich organizacji pozarządowych. Małgorzata Walas i Katarzyna Klebba przygotują premierw raz z grupą “Wiem kiedy nie mogę” złożoną z osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu, pacjentów Centrum Profilaktyki Uzależnień. Iwona Pasińska kontynuować będzie działalność grupy seniorów, którzy mierzą się tym razem z wyzwaniami, jakie przynosi uprawianie sztuki cyrkowej. Natomiast Wojciech Wiński, przygotowując nową premierę Teatru Usta Usta Republika, zaprosi do współpracy młodzień będącą pod opieką streetworkerów z Grupy Animacji Społecznej “Rezerwat”.

Program performatywny w CK Zamek w 2016 roku uzupełnią przedstawienia poznańskich zespołów, takich jak Polski Teatr Tańca czy Teatr Orbis Tertius Lecha Raczaka.

Kino

W 2016 roku wielbiciele teatru i opery światowego formatu mogą uczestniczyć w transmisjach na żywo i retransmisjach z najważniejszych ośrodków: londyńskiego National Theatre i nowojorskiej Metropolitan Opera. Od marca ruszy cykl spotkań o tematyce nordyckie, podczas których zaprezentowane zostaną skandynawską kulturę, a w szczególności kino współczesne. W 2016 roku nie może zabraknąć wakacyjnego cyklu pokazów najciekawszych polskich i zagranicznych filmów ostatnich lat. Projekcje będą odbywać się przez cały lipiec i sierpień, także w plenerze. Ponadto wielbiciele kina zostaną zaproszeni na filmową przygodę w jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Poznaniu – Zamku Cesarskim. Konkretne miejsca pokazów filmowych, które odbędą się w przestrzeniach zamkowych, do rozpoczęćia seansu pozostaną tajemnicą. Tradycyjnie jesienią odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumetalnych “Off Cinema”.

Edukacja

W 2016 roku w CK Zamek zaplanowano ok. 420 warsztatów i wykładów w ramach różnych programów. Dla pokoleń poznaniaków najbardziej znanym elementem porogramu edukacyjnego Zamku są jego pracownie artystyczne. Uczestnicy będa mogli rozwijać swoje talenty, a także wspólnie z prowadzącymi realizować proejkty artystycznej w różnych dzieinach w ramach 19 stale działającyh pracowni. W 2015 roku będzie funkcjonowała także oferta warszatów artystycznych zarówno dla uczestnikówi indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Nie zabraknie także zamkowego lata dla dzieci. Na pofram złożą się występy czołowych teatrów lalki i aktora, które zaprezentują premierowe spektakle grane dla najmłodszego widza.

Z uwagi, iż siedzibą Instytucji jest dawny Zamek Cesarski, wyjątkowy świadek europejskiej historii XX wieku, ważne miejsce w naszym programie edukacyjnym zajmuje refleksja na temat historii i jej wpływu na teraźniejszość. W 2016 roku kontynuowane będzie ta tradycja. W programie m.in. zwiedzania Zamku z przewodnikiem, spotkania w ramach Niedzieli na Zamku, wykłady o historii Zamku, koncerty, a także pokazy filmowe. Ponadto raz w miesiącu zamek zwiedzać będzie można w godzinach nocnych oraz popołudniowych w wybrane piątki oraz środy każdego miesiąca.

Strefa Święty Marcin

Punktem wyjścia projektu „Strefa Święty Marcin” jest idea rewitalizacji głównej ulicy miasta. W 2016 roku projekt będzie toczył się dwutorowo, obejmując z jednej strony spotkania, wykłady, działania edukacyjne dotyczące przestrzeni miasta, ze szczególnym uwzględnieniem ulicy Święty Marcin, a z drugiej działania animacyjne odbywające się bezpośrednio na ulicy. Działania animacyjne mają na celu pokazanie potencjałów przestrzennych, kulturowych i społecznych ulicy przez tymczasowe zmiany jej funkcji i akcje kulturalne. W maju po raz kolejny poznaniacy będą mogli uczestniczych w wieczornym odkrywaniu nieznanych zakamarków ulicy Św. Marcin w ramach “Nocy muzeów”. Po raz czwarty, przy okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, odbędzie się muzyczny wieczór na ul. Św. Marcin, czyli Rytmy Marcina. 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, tradycyjnie już przybierze w Poznaniu szczególną formę.

To tylko niektóre w przygotowanych na ten rok inicjatyw. Wszystkie działania można śledzić na bieżąco na stronie Centrum kultury Zamek.