Pierwszy skandalista polskiego dokumentu

Człowiek, który przesunął rozumienie autobiografizmu aż do granic. Jednak jego filmy mają nie tylko szokować, są refleksją o miłości i śmierci, o ludzkiej cielesności. To wysmakowane, autorskie, i przede wszystkim, estetyczne kino. Już 15 lutego w CK Zamek będzie można oglądać dokumenty Marcina Koszałki w ramach “Klubu Krótkiego Kina”.

Marcin Koszałka, twórca wielokrotnie nagradzanego dokumentu “Takiego pięknego syna urodziłam” i cenionego operatora (“Pręgi”, “Kochankowie z Marony”), opowiada o pracownikach krematorium w Ostrawie. W poniedziałek, 15 lutego odbędzie sie przegląd filmów: “Śmierć z ludzką twarzą” i “Deklaracja nieśmiertelności”.

 Śmierć to nie tylko kres naszego życia i rozpacz najbliższych, ale także doskonały biznes dla instytucji pogrzebowych. Pracujący tu ludzie mówią o śmierci bez większych emocji. Dla nich nie stanowi ona żadnego tabu. Na chłodno analizują rodzaje trumien i urn, ze szczegółami opowiadają o procesie kremacji. Kamera rejestruje moment wprowadzenia zmarłego do pieca krematoryjnego, a także moment przesypywania popiołu do urny oznaczonej odpowiednim numerem – jednym z wielu w wielkiej machinie śmierci. Film Koszałki to także dokument o ludzkiej ciekawości, która nie zna granic. Ludzie chcą widzieć, co zrobią z nimi inni, kiedy oni sami nie będą mieli już w tej kwestii zbyt wiele do powiedzenia. Do śmierci, tak jak do wielu innych rzeczy, można się przyzwyczaić, nauczyć się z nią obcować, bo cóż innego pozostaje wszystkim zatrudnionym w krematoriach czy zakładach pogrzebowych. Dla nich to zwyczajne miejsce pracy, dla nas miejsca, o których wolimy nie pamiętać.

W dokumencie “Deklaracja nieśmiertelności”, bohaterem jest jest wybitny, dziś już ponad pięćdziesięcioletni alpinista – Piotr “Szalony” Korczak, który był mistrzem wspinaczkowym Marcina Koszałki. Również ten film, jak wiele innych jego dokumentów, ma charakter dialogu, wręcz pojedynku, którego istotnym elementem jest kamera. Koszałka filmuje tatrzańskie wspinaczki Szalonego oraz jego treningi do planowanego przejścia bez asekuracji arcytrudnej drogi, zwanej “Deklaracją nieśmiertelności”. Autor filmu jakby osaczał wspinającego się bohatera. Obaj – filmowiec i jego dawny mistrz – dążą do doskonałego spełnienia, każdy na swoim polu.

Pokaz filmów odbędzie się w Sali Kinowej CK Zamek o godz. 19.00. mWstęp 10 zł. Z kolei 22 lutego zaprezentowane zostaną takie dokumenty Marcina Koszałki, jak “Cały dzień razem” i “Zabójca z lubieżności. 24 lutego o godz. 19.00 planowane jest spotkanie z reżyserem i pokaz specjalny fabularnego debiutu, “Czerwonego pająka”.