Oscarowy weekend w Zamku, czyli podróż po nominowanych filmach z 2015 roku

Już za chwilę najbardziej oczekiwane i najgłośniejsze nagrody roku – Oscary. Centrum Kultury Zamek postanowił przypomnieć produkcje, które mogły umknąć w repertuarowych natłokach, jak i potencjalne “czarne konie” tego wyścigu. Bilety 13 zł!

Oscarowy weekend rozpocznie się w piątek, 19 lutego o godz. 14.00 filmem “W objęciach węża”. Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym szaman towarzyszy przez 40 lat. Ich podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Uświadamiają sobie, że logika, którą się kierują jest bezużyteczna w świecie mitów i rytuałów realniejszych od nauki. Czarno-biały film powstał na podstawie dziennikaów podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultasa.

O godz. 16.30 wyświetlona zostanie historia Amy Winehouse, która przypomina inne historie z „Klubu 27” – fenomenalny talent, odrobina szczęścia, szalona kariera aż do zatracenia i powolny upadek; choroby, alkohol, narkotyki. Jednak dokument Kapadia o zmarłej w 2011 piosenkarce nie jest rozliczaniem jej medialnego życia. Zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych film stanowi bardziej refleksję o jej wrażliwości i zmusza do zastanowienia, kto z nas jest winny jej śmierci.

Oscarowa sobotę rozpocznie o godz. 14.00 film “Syn Szawła”. Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł spróbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym był kiedyś. Kontrowersyjne, szeroko dyskutowane dzieło o silnie spersonalizowanej perspektywie spojrzenia na Obóz, pozostające na granicy związków z grą wideo. Węgierska kinematografia w najlepszym wydaniu.

0 20.30 z kolei przedpremierowo “Carol”, czyli poruszająca historia  samotnych kobiet, które połączy miłość, zrozumienie i zakazana cielesność. Dziewiętnastoletnia Teresa pracuje w luksusowym domu towarowym, marzy o pracy fotografki. Podczas gorączki świątecznych zakupów poznaje Carol – niezwykłą kobietę, uwięzioną w małżeństwie bez miłości, jednak pełną leków i obaw związanych  z porzuceniem dotychczasowego życia. To spotkanie odmieni ich życie na zawsze, jednak cena za chwile szczęścia będzie naprawdę wysoka. Uwięzione w konwenansach początku lat 50. XX wieku nie znajdą schronienia dla swojego uczucia w rozkwitającej kulturze Nowego Jorku.

W niedzielę o godz. 14.45 zaprezentowany zostanie film “Scena ciszy”. Jak to jest ocaleć ze zbrodni ludobójstwa dokonanej przez brygady śmierci w latach 60. XX wieku w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, zna odpowiedzi na te pytania. W końcu postanawia skonfrontować się z makabrycznymi czynami oprawców. Podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Reżyser Joshua Oppenheimer wzywa do przełamania ciszy zrodzonej z terroru.

Przedpremiera filmu “Mustang” o godz. 19.00 zakończy oscarowy weekend. Wczesne lato w nadmorskim miasteczku. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczyn z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu. Ich młodzieńcze ukochanie wolności przeradza się w domową wojnę z konwenansami i narzucanym im wychowaniem. Uniwersalna opowieść o siostrzanej miłości nagradzana i głośno oklaskiwana na wielu festiwalach.