Misterium z Chrystusem, który był… Judaszem

Sobota to nie tylko emocje sportowe na Bułgarskiej, ale też przeżycia sakralne – a to za sprawą Misterium Męki Pańskiej, które już po raz kolejny odbedzie się na poznańskiej Cytadeli. Wielkie widowisko plenerowe rozpocznie się o godzinie 19.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej wystawiane jest od roku 1998. W tym czasie obejrzało je ok. miliona osób z Polski i ze świata. Dwa razy z dużym sukcesem gościło w stolicy. Spektakl trwa 80 minut, a wstęp jest wolny dla wszystkich. Organizatorzy będą wdzięczni z dobrowolnych datków od widzów.

W tym roku Misterium Męki Pańskiej dedykowane jest dwóm ważnym wydarzeniom. Pierwszym jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia 2016, gdzie prezentowany będzie jak co roku obraz Jezusa Miłosiernego – 12×20 metrów, namalowany w 2003 roku przez plastyków ASP. Ze środka obrazu wychodzą promienie miłosierdzia w stronę zebranych widzów. Drugim jest 1050-lecie Chrztu Polski, które łączy się symbolicznie poprzez wodę z miłosierdziem. W scenie finałowej ukaże się drugi obraz oblicza Jezusa Chrystusa, tym razem z Całunu Turyńskiego (namalowany w roku 2000 przez tych samych artystów).

– W scenie finałowej poświęconej, jak co roku, Janowi Pawłowi II i Miłosierdziu Bożemu, aniołowie – tancerze Polskiego Teatru Tańca, Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz Gimnazjum Bł. Marii Karłowskiej będą obsypywać uczestników płatkami białych i czerwonych róż (symbolem Bożego Miłosierdzia) – opowiada Artur Piotrowski, pomysłodawca i reżyser widowiska.

Nastrój powagi i skupienia pogłębić ma przejmująca muzyka poważna, gra świateł (reflektory lotnicze) i dźwięku. Podczas Ostatniej Wieczerzy rozdane zostanął okrągłe bochenki pszennego chleba (ok. tysiąca sztuk), wypieczone specjalnie na potrzeby Misterium. Tego zadania podjęli się harcerze.

Z Misterium, w tym roku, żegna się Ziemowit Howadek, który od początku tego wydarzenia wcielał się w rolę Jezusa. Zastąpi go Cezary Łapa, który co roku kreował postać… Judasza.

– Chciałbym, aby każdy mógł uczestniczyć w tym jakże ważnym wydarzeniu. Misterium Męki Pańskiej jest realizowane jako przedstawienie pełne dramaturgii i rozmachu inscenizacyjnego – mówi Piotrowski. – Corocznie w zorganizowanie spektaklu wkładam całe serce i energię. To jest moja misja.