Jak wygląda relacja państwo – kościół? CK Zamek zaprasza na debatę

O aktach prawnych regulujących współpracę między organami państwa i kościoła, dobrych i złych praktykach ich realizacji porozmawiają dr hab. Elżbieta Adamiak, prof. Ewa Łętowska oraz Jarosław Makowski, a moderatorem będzie Artur Sporniak. Debata odbędzie się w środę, 6 kwietnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek.

Debata dotyczyć będzie podstaw relacji państwo-kościół w Polsce po 1989 roku. Organizatorom zależy na omówieniu decyzji i umów politycznych, które ustanowiły nowy porządek (art. 25 Konstytucji, konkordat), na sposobach ich realizacji, szansach i niebezpieczeństwach wpływu Kościoła Katolickiego na władzę ustawodawczą i wykonawczą. W dyskusji chcieliby także, poprzez porównanie z innymi modelami europejskimi (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy), uzyskać obraz dobrych i złych stron polskiego wzorca.

W debacie udział weźmie Elżbieta Adamiak –  dr hab. w dziedzinie nauk teologicznych, pracuje obecnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Instytucie Teologii Katolickiej Universität Koblenz – Landau, Niemcy. Autorka m.in. książek “Milcząca obecność. O roli kobiety w Kościele” (Warszawa 2005; w 2008 ukazał się przekład japoński), “Kobiety w Biblii. Stary Testament” (Kraków 2006), “Traktat o Maryi” (Warszawa 2006), “Kobiety w Biblii. Nowy Testament” (Warszawa 2010), “Communio sanctorum. Zarys ekumenicznie zorientowanej dogmatycznej teologii świętych obcowania” (Poznań 2012) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych.

Dyskutować będzie również Ewa Łętowska – prawniczka, specjalistka w zakresie prawa cywilnego, profesor w Instytucie Nauk Prawnych PAN; członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (1997), członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności (1996). Pierwsza polska rzecznik praw obywatelskich (1987-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011), członkini komitetu redakcyjnego miesięcznika “Państwo i Prawo”.
W 1992 r. otrzymała tytuł “Kobieta Europy”, w 1995 nagrodzona przez Fundację Friedricha Eberta (“Human Rights 1994”) z Bonn za działalność w zakresie ochrony praw człowieka i umacnianie zasad państwa prawa; w 1996 odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 r. otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką wielu publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego i konstytucyjnego. Napisała ponad 300 studiów, artykułów, glos oraz książek o muzyce operowej.

Podczas debaty nie zabraknie głosu Jarosława Makowskiego – historyka filozofii, dziennikarza i publicysty, od 2010 do 2015 dyrektora Instytutu Obywatelskiego. W latach 1999-2004 był redaktorem “Tygodnika Powszechnego”, następnie (do 2007) członkiem zespołu “Krytyki Politycznej”. Publikuje lub publikował m.in. w “Gazecie Wyborczej”, “Rzeczpospolitej”, “Więzi”, “W drodze” i “Newsweeku”. Autor książek “Mistrzowie w krainie życia: rozmowy nie tylko o filozofii” (2001), “Dziesięć ważnych słów. Rozmowy o Dekalogu” (2002), “Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku” (2003), “Trochę zostawić Bogu. Wywiad rzeka z o. Wacławem Oszajcą” (2004), “Kobiety uczą Kościół” (2007), “Wariacje Tischnerowskie” (2012).

Gościem CK Zamek będzie także Artur Sporniak – kierownik działu Wiara w “Tygodniku Powszechnym”. Opracowanymi razem z Wojciechem Bonowiczem wywiadami-rzekami “Schody do nieba” i “Od początku do końca” wypromował pisarstwo benedyktyna o. Leona Knabita, zaś współpracując z Janem Strzałką i wydając rozmowy “Boskie oko” oraz “Autobiografię” – pisarstwo dominikanina o. Joachima Badeniego. Współautor siedmiu książek. Interesuje się religią, etyką – zwłaszcza katolicką etyką seksualną – oraz problemami na styku wiary i nauki. Prowadzi bloga “Kościół – seks – moralność”.