Zimowe ferie coraz bliżej. Już czas, by je zaplanować!

Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na dni wolne od nauki. Zobaczcie, co szykują dla nich poznańskie ośrodki kultury. Dzieci, które ferie zimowe spędzają w mieście, nie muszą się nudzić!

Jak co roku bogatą ofertę przygotowało Centrum Kultury Zamek. Od 2 stycznia ruszyła sprzedaż biletów (10 zł) na zajęcia w ramach tradycyjnej już Zimy w Zamku 2016. Dla najmłodszych poznaniaków przygotowane zostaną warsztaty literacko-plastyczne Elmer dla maluchów w wieku 3-6 lat (20.01) oraz te dla dzieci nieco starszych, m.in. zajęcia plastyczne Niezwykłe dekoracje, podczas których dzieci poznają technikę decoupage czy warsztaty ceramiczno-rzeźbiarskie Podróże mikrokosmiczne, poruszające tematykę bezkresu kosmosu i świata w skali makro (wszystkie zajęcia odbywają się od 18 do 21-22.01). Nie zabraknie również warsztatów Gospel i zajęć tanecznych – tym razem w technikach street dance Mark “n’ move (25-29.01).

Na Scenie Nowej będzie można zobaczyć spektakle dla dzieci: 22.01 Stolik dla dwóch osób – Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi, połączone z warsztatami Ulep świat, podczas których dzieci wspólnie stworzą z plasteliny modelarskiej przedmioty, nauczą się je animować i opowiadać za ich pomocą historie; 29.01 Spróbuj próby, czyli prawdziwa bajka o sztuce reżyserii i Czerwonym Kapturku – Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry i 31.01 Ślady – Teatru Atofri.

Dla ciekawskich – zwiedzanie zamku 19, 21, 26 i 28.01. Dla kinomaniaków – Kino dla dzieci, a w nim dwa bloki filmowe – Mały Sputnik – Bajki Rosyjskie, gdzie najmłodsi zobaczą m.in. ponadczasowego Wilka i zająca, i Przegląd Filmów Mikołajowych, a w nim aż sześć mikołajowych propozycji, w tym znakomitą animację Święty Mikołaj dla wszystkich, który trafił do kin tuż przed świętami.

Zamek w tym roku nie zapomina też o starszych uczniach z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dla których przygotował warsztaty fotograficzne Prawda dziwniejsza jest niż fikcja! (20-22.01), trzydniowy warsztat z linorytu Linoryt (25-28.01) i spektakle Studia Teatralnego “Próby” – Spowiedź masochisty (16.01), Bakchanalia (22.01) czy śpiewodram Bartka Figaja Halo?! (29.01).

Z Zamku niedaleko już do Biblioteki Raczyńskich i jej cyklu zajęć edukacyjno-artystycznych Na kanapie z Ferdynandem. Zima z Ludwikiem Jerzym Kernem dla dzieci w wieku 6-12 lat. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą aż w 13 filiach Biblioteki w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową. A skoro już o bibliotekach mowa, swój cykl Ferie zimowe przygotowało również Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Suchy Las, w którym od 18 do 29.01 działać będzie m.in. Świetlica artystyczna oraz warsztaty Teatru Ruchu i Tańca.

W feryjnym kalendarzu nie mogło zabraknąć też Centrum Sztuki Dziecka i 16. Zimowego Pogotowia Sztuki (18-29.01). W tym roku pora na świat książki artystycznej. Jego granice wyznaczy wyobraźnia, a w rolę przewodników wcielą się artyści. Wśród prowadzących bezpłatne, dwugodzinne warsztaty w różnych miejscach Poznania znajdą się Aleksandra Andreeva, Tadeusz Wieczorek i Krzysztof Wosik.

Ich druga propozycja, Small Size Days 2016, potrwa dwa dni (30-31.01) i będzie skierowana do znacznie młodszych uczestników. – Small Size Days to wielkie święto sztuki dla najnajmłodszych, które już po raz drugi odbędzie się w wielu miastach Europy i świata. W programie m.in. interaktywny koncert Ani Brody Sanki Szczęśliwych Snów (wiek 0-5) i pokazy filmowe Mały Paluszek (wiek 2-4). Artystka zaprezentuje kołysanki dawne i nowe, autorskie i ludowe. Dzieci dowiedzą się przy okazji wspólnego grania i śpiewania, jak ukołysać do snu mamę i tatę. Dla nieco starszych maluchów (2-4 lata) – pokazy Mały Paluszek, łączące w sobie projekcje filmowe, warsztaty i zabawę. Seans duńskich krótkometrażowych filmów animowanych odbędzie się w specjalnie przygotowanej sali kinowej, w której nigdy nie gaśnie światło, a zamiast krzeseł są miękkie poduszki i materace. Prezentacje filmowe przeplatane będą twórczymi zabawami inspirowanymi przygodami Małego Paluszka.

Muzeum Narodowe jak co roku podczas zimowych wakacji zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat. Do wyboru będą tu takie spotkania, jak Żywe portrety i martwe natury (22.01), Zwierzaki cudaki (26.01) czy Fałszerze dzieł sztuki (28.01). W akcję zaangażowane są również filie, a w nich Sztuka Bali – trzy odsłony (20.01, Muzeum Etnograficzne), Symbole miasta (21.01, Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu) czy Kruche jak ważki (27.01, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe). A co w Bramie Poznania ICHOT? Kreatywne zajęcia dla grup półkolonijnych Stwory w grodzie (18-31.01) dla dzieci w wieku 7-12 lat i przenoszące w czasie Z pamiętnika Ryksy i Dobrawy dla uczestników indywidualnych w wieku 8-12 lat (19-21.01).

Jeśli zaś zamiast zajęć i warsztatów w murach uczniowie woleliby rozrywki na świeżym powietrzu, pomocą służą też poznańskie ślizgawki, takie jak Bogdanka, Ligawa czy tafla przy ul. Chwiałkowskiego lub stok narciarski Malta Ski i znajdujące się nad jeziorem Malta lodowisko.

Przy planowaniu feryjnego kalendarza warto pamiętać, że liczba miejsc na poszczególnych zajęciach jest ograniczona, więc obowiązują wcześniejsze zapisy.