XIX Festiwal Nauki i Sztuki: Uczenie to nie tylko sesje i egzaminy

Po raz dziewiętnasty poznańskie uczelnie otwierają swoje podwoje dla wszystkich miłośników nauki i w dniach 18 – 20 kwietnia zapraszają na Festiwal Nauki i Sztuki. To szansa na znalezienie się tak blisko nauki, jak nigdy dotąd!

W roku 2016 na gości Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czeka blisko 500 wyjątkowych spotkań z nauką i sztuką, w tym: niemal 190 niezwykłych warsztatów i laboratoriów, ponad 110 fascynujących pokazów i prezentacji, około 100 pasjonujących wykładów, blisko 30 działań artystycznych: koncertów, wystaw i spektakli. Do tego kilkadziesiąt innych, wyjątkowych wydarzeń, takich jak konkursy, wycieczki, dyskusje.

Uroczysta inaguracja festiwalu odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym przy ul. Przybyszewskiego 37a, sala A. W programie uroczyste otwarcie i Medicshow.

Podczas festiwalu sale wykładowe, laboratoria i korytarze poznańskich publicznych jednostek naukowo-badawczych staną się miejscem spotkań uczestników festiwalu z nauką i sztuką. Będzie to niepowtarzalna możliwość poznawania świata w wyjątkowy sposób.
– Staramy się, żeby nasza wspólna oferta była swego rodzaju zaskoczeniem, nawet jeżeli pewne rzeczy się powtarzają. Powtarzają się, bo ciągle wzbudzają zainteresowanie i to są te spektakularne pokazy, wybuchy na Wydziale Chemii. Mamy także do zaproponowania tradycyjny przekaz w postaci wykładów, warsztatów. Może mniej atrakcyjnych w formie, ale równie ciekawych – mówi prof. Zbigniew Pilarczyk, prodziekan Wydziału Historycznego UAM. – Wielu z nas ma ogromne doświadczenie przy organizacji Festiwalu Nauki i Sztuki, co nie oznacza, że popadamy w rutynę. Jestem przekonany, że wielu młodych ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w przyszłości, po wizycie na jakiejkolwiek uczelni w dniach festiwalu przekonają się do tego, że warto studiować w Poznaniu.

Goście festiwalu będą mogli m.in. samodzielnie przeprowadzić widowiskowe eksperymenty chemiczne i fizyczne, wcielić się w detektywa i zbadać miejsce zbrodni, sprawdzić swoje siły w pisaniu gęsim piórem, czy wziąć udział w wystawach, koncertach i spektaklach.
– W tym roku Politechnika odchodzi od tradycyjnego podejścia do festiwalu, czyli wykładów, prezentacji, prelekcji w zamkniętych salach Centrum Dydaktycznego na rzecz nieco bardziej otwartego charakteru tego wydarzenia to znaczy Techno Show. Będzie to swoistego rodzaju otwarty park technologiczny, gdzie w przystępny i co najważniejsze interaktywny sposób goście będą mogli poznać tajniki nauk ścisłych i związanych z tym zagadnień – wyjaśnia Rafał Rybak, Politechnika Poznańska. – Pokażemy w jaki sposób drukuje drukarka 3D, będzie można wziąć czynny udział w kierowaniu drona wykonującego specjalistyczne zadania, będzie również obserwacja ciał niebieskich, jeżeli oczywiście pogoda na to pozwoli. Nie zabraknie atrakcji, które prezentujemy każdego roku, czyli pokaz zjawisk fizycznych oraz Chemia Show – każdemu powinno się spodobać, bo kto nie lubi wybuchów, pary, dymów.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki należy do największych imprez tego typu w Polsce, a jego popularność stale rośnie. W tym roku nową atrakcją będzie Tramwaj Wiedzy, który wyruszy w dniach 18 – 20 kwietnia od godz. 10.00 z placu Wielkopolskiego.
– Festiwal odbywa się po raz dziewiętnasty to znaczy, że jest już bardzo doświadczony. Co roku chcemy jednak zaskakiwać i dlatego w tym roku nawiązaliśmy współpracę z MPK. Po raz pierwszy Festiwal Nauki i Sztuki opuści mury uczelni. Będzie to wyjątkowe opuszczenie murów, ponieważ przesiądziemy się do tramwaju. Tramwaj ten nazywa się “Księżniczka” i odbywać się w nim będą wyjątkowe wydarzenia – opowiada Anna Młynarczyk, dyrektor festiwalu. – Będziemy zwiedzać i oglądać przez okno piękny Poznań, a także dowiadywać się o różnych ciekawych rzeczach. “Księżniczka” będzie nas godnie gościć w swoich przestrzeniach i podczas tej wędrówki będziemy odkrywać kwestie związane z żywieniem, zdrowiem, aspektem życia codziennego i takim filozoficznym podejściem do tematów. W ramach przygotowanych programów dowiemy się, jak być świadomym konsumentem.

Oficjalne zakończenie festiwalu odbędzie się w środę, 20 kwietnia Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53, sala Auditoirium Maximum. Zakończenie uświetnione zostanie koncertem studentów kierunku jazz i muzyka estradowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W repertuarze własne kompozycje, autorskie opracowania znanych standardów muzyki jazzowej, filmowej i popularnej.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązuje rejestracja. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: http://festiwal.amu.edu.pl/.