Kto jest najlepszym kierowcą MPK Poznania? Zadecydują również pasażerowie

Ratowanie pasażerów z płonących autobusów, zwracanie dziewczynom pozostawionych a aucie torebek i łapanie bandytów – takie historie jako najciekawsze wspomnienia z trasy wymieniają kandydaci do tytułu najlepszego kierowcy MPK. Głosowanie już ruszyło, potrwa do 19 maja.

Konkurs odbywa się już po raz siódmy i jak podkreśla Wojciech Tulibacki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu, nie chodzi tu tylko o zaliczenie kolejnego konkursu. Zmagania kierowców, które mają wyłonić najlepszych, mają dwa wymiary: jednym z nich jest rywalizacja, a drugim bezpieczeństwo w ruchu drogowym, rozumiane bardzo szeroko.

– Chcemy przypomnieć poznaniakom, kto ich na co dzień obsługuje i jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówił prezes. – A oni z tymi wszystkimi zagrożeniami muszą sobie radzić, w dodatku wioząc przynajmniej kilkudziesięciu pasażerów.

Na znaczenie bezpiecznej jazdy zwrócił też uwagę Józef Klimczewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu.

– Przy tak trudnym układzie komunikacyjnym, jaki jest w Poznaniu, bezpieczeństwo jest najważniejsze, a motorniczych i kierowców postrzegamy jako partnerów w stosowaniu dobrych wzorców – wyjaśnił naczelnik. – Potrzebujemy takich właśnie partnerów, którzy rozumieja odpowiedzialność, jaka na nich ciąży, zdają też sobie sprawę z zagrożeń. Dlatego bardzo dobrze, że taki konkurs się odbywa.

W tegorocznej edycji do rywalizacji zgłosiło się 72 kierowców, w tym 8 pań, jednak do samego już konkursu dostało się 54 kierowców, w tym 4 panie. W pierwszym etapie wszyscy musieli wykazać się wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego, aktów prawnych regulujących pracę kierowcy oraz wiedzą na temat MPK.

– Poziom wiedzy był bardzo wysoki i wyrównany, mimo że pytania były naprawdę bardzo trudne – podkreślił Janusz Szawłowski, zastępca dyrektora naczelnego ds. przewozów. – Trudno było zdecydować, kto powinien przejść do kolejnego etapu.

Ostatecznie jednak komisji udało się wybrać 20 osób, które wykażą się swoimi umiejętnościami w warunkach praktycznych, czyli pokażą, że poprowadzą autobus bezbłędnie i bezwypadkowo w każdych warunkach. Najlepsi z nich zaprezentują swoje umiejętności podczas finału, który zaplanowano 21 maja w zajezdni Franowo.

– Będziemy wówczas sprawdzać nie tylko zawodowe umiejętności kierowców, ale też kulturę obsługi pasażerów oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Tradycyjnie już najlepszego kierowcę mogą też wybrać pasażerowie, do czego bardzo zachęcał prezes Tulibacki. Każdy chętny może wejść na stronę MPK i oddać głos na “swojego” kierowcę poprzez specjalny formularz konkursowy – zdjęcia i krótki opis finalistów jest na stronie, a każdy finalista w swoim autobusie będzie miał plakat, który zachęca do głosowania.

Głosować można tylko raz, a wybór trzeba uzasadnić. Ci, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w plebiscycie, mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. Dostaną je autorzy pięciu najlepszych uzasadnień. Plebiscyt trwa od 19 kwietnia do 19 maja, a rozstrzygnięcie konkursu wśród pasażerów nastąpi 23 maja.