Ogromne kolejki pod teatrami – bo bilety są za… 400 groszy!

21 maja teatru publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. W ubiegłym roku jego cena (250 groszy) nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się do rocznicy śmierci dramatopisarza wszechczasów – Williama Shakespeare’a. Sprzedaż biletów w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł) rozpoczęła się w sobotę, 14 maja i prawdopodobnie wówczas się skończy, ponieważ kolejki pod teatrami są ogromne!

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tys. widzów.

Tegorocznej akcji towarzyszyć będzie hasło “Grosze grają role”. Organizatorzy chcą także pokazać, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich, nie mógłby istnieć.

W tym roku cena biletu jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a. Stąd 21 maja na teatralnych scenach zagości tak wiele inscenizacji dramatów tego dramatopisarza. W ramach II edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną także spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, przedstawienia głośno komentowane i te doceniane w ważnych konkursach oraz na festiwalach.

Do akcji przyłączyło się 90 teatrów publicznych z całej Polski. Lista teatrów oraz tytuły spektakli, które zostaną wystawione 23 maja, można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego – www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu jest w tym gronie i wystawi spektakl pt. “Lear”, w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. 22 lutego 1992 roku, w trakcie jednej z ostatnich prób przed premierą, zmarł Tadeusz Łomnicki. Wydawało się, że nigdy żaden reżyser nie będzie chciał na tej samej scenie wrócić do “Leara”. Młody reżyser Jędrzej Piaskowski jednak podejmuje wyzwanie, by na podstawie dramatu Shakespeare’a opowiedzieć o współczesności i przyszłości.

Do akcji przyłączył się także Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i zaprasza na spektakl “Eugeniusz Oniegin” w reżyserii Michała Znanieckiego. Arcydzieło Piotra Czajkowskiego do dziś zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie. Nie inaczej będzie z inscenizacją Michała Znanieckiego, której osią dramatyczną staną się uczucia bohaterów – niespełnione namiętności, żal po utracie przyjaciela, bezradność wobec losu, lojalność wobec męża.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja i będzie prowadzona, podobnie jak w ubiegłym roku, tylko w kasach teatrów. Jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety.