Interesuje cię kultura Indian? Dziś rusza festiwal Made in Native America!

Pióropusz z orlich piór i historie rodem z westernów – z tym kojarzeni są dziś Indianie. Większość naszych wyobrażeń o nich jest jednak mocno uproszczona. Jacy są naprawdę? Tego dowiecie się na festiwalu kultur indiańskich Made in Native America w Poznaniu.

Wyobrażenia Indian utrwalone w romantycznych opowieściach, takich jak ta o dzielnym i walecznym Winnetou, niewiele mówią o tym, kim w rzeczywistości są rdzenni Amerykanie. To tak, jakby wiedzę o II wojnie światowej czerpać z serialu o czterech pancernych. Festiwal Made in Native America, który w dniach 10-12 czerwca odbędzie w Poznaniu, ma za zadanie nie tylko przybliżyć nam kulturę Indian, ale też zadać kłam fałszywym stereotypom na ich temat.

– Szacunek do ziemi – odpowiada Krzysztof Mączkowski, dyrektor festiwalu, zapytany, czego on sam mógł nauczyć się od Indian.

– Cywilizacje zachodnie daleko odeszły od Indian, od natury, od świata pierwotnego – przyznaje Krzysztof Mączkowski. – Dzięki Indianom mamy szansę zwrócić się w stronę Ziemi, wrócić do natury i zrozumieć z czego wyrosła zachodnia cywilizacja. A to też natura, wierzenia. Cywilizacja często wyzbywa nas z pokory do otoczenia, ale klimatu się nie oszuka. Musimy się przygotować, że te zmiany klimatyczne będą postępowały. Dlatego jest to tak ważne.

Jeśli chodzi o atrakcje, jakie wiążą się z festiwalem, są to m.in. wydarzenia w Kinie Muza: spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Leszkiem Michalikiem oraz bezpłatna projekcja filmu „W objęciach węża”. Sporo będzie się działo również w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Tam w sobotę (11 czerwca) o godz. 15.00 się niecodzienne spotkanie kulinarne: „500 narodów, 500 smaków. Kuchnia Indian Amerykańskich”.

– Pokażemy autentyczne potrawy indiańskie robione według oryginalnych przepisów – zapowiada Krzysztof Mączkowski. – Będzie można zobaczyć np. niebieską kukurydzę, będzie można spróbować także potraw zrobionych z tej kukurydzy i dzikiego ryżu. Zaprosimy ponadto na degustację bardzo popularnej zupy o nazwie „Trzy siostry”. Opowiemy też dlaczego tak właśnie się nazywa się ta zupa i dlaczego Indianie ją jedzą. Będzie też taniec: pierwszy w Poznaniu występ tancerza z obręczami wykonującego oryginalny taniec tancerzy z plemienia Nawacho.

Prawdziwie indiańskie atrakcje odbędą się w Ogrodzie Botanicznym UAM również w niedzielę (12 czerwca). Chodzi o Wycieczkę po Ogrodzie Botanicznym pod hasłem „Etnobotaniczna wyprawa za ocean, czyli rośliny użytkowe amerykańskich Indian”.

– Skoncentrujemy się na roślinach użytkowych – mówi Ewa Stańska-Bugaj, pasjonatka kultury indiańskiej, i wyjaśnia: – Chcemy pokazać, jakie bogactwo tkwi w roślinach. Jeśli spojrzymy na jedno małe drzewo, ono może być budulcem, można z niego wytworzyć lekarstwo, może stanowić np. pomoc osobom, które złamały nogę. Dla celów ceremonialnych wykorzystywano też rośliny halucynogenne. Taki spacer po Ogrodzie Botanicznym może bardzo wiele nauczyć

Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu Made in Native America jest wolny.