Poznań miastem przyjaznym starzeniu

Poznań przystąpił właśnie do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu. Sieć ma pomóc w takim przystosowaniu miejskiego środowiska, by starsi ludzie mogli pozostać aktywni i zdrowi.

Miasta Przyjazne Starzeniu to sieć WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) skupiająca miasta otwarte na potrzeby osób starszych. W Poznaniu zmienić ma się sposób prowadzenia polityki społecznej. Będzie się ona koncentrować się na utrzymywaniu osób starszych w aktywności i jak najdłuższej samodzielności a nie spychaniu na bok i separowaniu od społeczeństwa.  

– Seniorzy stanowią około 26 proc. mieszkańców Poznania. Z jednej strony zabiegamy o ludzi młodych, z drugiej strony również musimy wykorzystać potencjał seniorów. Seniorzy to nie są te osoby, które należy odstawiać na bok, w nich jest bowiem wielka siła i doświadczenie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Wbrew pozorom zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy często potrzebują tego samego. Potrzebują prostego chodnika, matki z dziećmi potrzebują takich konstrukcji w zakresie przystaków, tramwajów, gdzie można byłoby wejść z wózkiem a to jest również potrzebne seniorom.

Dzięki przystąpieniu do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Poznań może wiele zyskać. Nowe inwestycje czy zmiany m.in. w infrastrukturze zachodzące w mieście będą przygotowywane z myślą o seniorach.

– Musimy oczywiście myśleć o przyszłości, ale też o tym, żeby seniorzy dobrze czuli się w Poznaniu. Andrzej Wajda powiedział, iż dla seniora ważne jest, żeby pięć minut od miejsca, gdzie mieszka był kościół, przychodnia i przystanek autobuowy lub tramwajowy – wyjaśnia Jacek Jaśkowiak.

Dzięki przystąpieniu do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Poznań może wiele zyskać. Nowe inwestycje czy zmiany m.in. w infrastrukturze zachodzące w mieście będą przygotowywane z myślą o seniorach.

– Poznań w sieci Miast Przyjaznych Starzeniu oznacza integrację wszystkich spraw w różnych dziedzinach życia związanych z seniorami. Mam tu na myśli przestrzeń publiczną, komunikację, budownictwo, transport, partycypacje społeczną. W tych dziedzinach będzie się w Poznaniu zmieniać – mówi Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów.

W tej chwili do sieci należy około 350 miast z 28 krajów świata. Poznań po Gdyni jest drugim miastem w Polsce, które osiągnęło ten status. Kolejnym, które wyraża akces jest Gdańsk. Miasta ze Skandynawii, Turcji, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii to europejskie miasta skupione wokół programu.