Tsunami, elektrownie atomowe i japońskie kłamstwa. Warsztaty umierania wkrótce w Poznaniu

Specjalistka od ludzkiej pychy, znawczyni portugalskich dusz i miłośnik skutej lodem ziemi stworzą nietypowe trio podczas spotkań w poznańskim Pod Czarnym Kotem. Winiarnia organizuje na Grunwaldzie eksperyment z udziałem reporterów, Katarzyny Boni, Izy Klementowskiej i Mikołaja Golachowskiego. Pierwsza odsłona już w czwartek.

W ramach trzech spotkań, 11 i 25 sierpnia oraz 8 września, goście winiarni nie tylko porozmawiają z podróżnikami o ich wyprawach i inspiracjach, finalnie napiszą też krótki reportaż, prosto z Czarnego Kota. To kolejny już literacki eksperyment restauratorów z Grunwaldu, po zeszłorocznym wspólnym tworzeniu kryminału pod okiem cenionych polskich autorów. Wtedy proces rozłożono na sześć spotkań, zakończonych wydaniem książki z epilogiem Joanny Jodełki, teraz reporterzy stworzą krótkie fragmenty tekstów, do których goście dopiszą dialogi.

Cykl 11 sierpnia o godz. 20 otworzy Katarzyna Boni, autorka “Ganbare! Warsztaty umierania”, książki o Japonii żyjącej w cieniu elektrowni atomowych i fal tsunami, konsekwencjach ludzkiej pychy, rządowych kłamstwach, ale też małych rybackich wioskach na północno-wschodniej części wyspy Honsiu w Regionie Tōhoku.

Kolejne spotkanie poprowadzi Iza Klementowska 25 sierpnia, opowieść zaczynając na nieturystycznej stronie Portugalii, a kończąc na Mozambiku.
“To nie Portugalia pięknych wybrzeży i fado, lecz Portugalia podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i dumy” zapowiada w “Samotności Portugalczyka” autorka.

Ostatnim ogniem jest rozmowa z Mikołajem Golachowskim i reportażem ekologicznym “Czochrałem antarktycznego słonia”. Miłośnik Antarktydy i Arktyki zamknie spotkania 8 września.