Nowe mieszkania PTBS na Strzeszynie już gotowe, ponad tysiąc wciąż czeka na wybudowanie

Budowę kameralnego osiedla w zabudowie jednorodzinnej, z trzypokojowymi mieszkaniami o metrażu od 58 do 83 m², rozpoczęto w 2015 roku. Mieszkania zostały wykończone “pod klucz” – gotowe do umeblowania i zamieszkania. – W poprzedniej kadencji rady miasta wszystkie kluby radnych pracowały nad projektem, przeznaczonym dla rodzin, których nie stać na kredyt hipoteczny lub czynsz rynkowy. […]

Budowę kameralnego osiedla w zabudowie jednorodzinnej, z trzypokojowymi mieszkaniami o metrażu od 58 do 83 m², rozpoczęto w 2015 roku. Mieszkania zostały wykończone “pod klucz” – gotowe do umeblowania i zamieszkania.

– W poprzedniej kadencji rady miasta wszystkie kluby radnych pracowały nad projektem, przeznaczonym dla rodzin, których nie stać na kredyt hipoteczny lub czynsz rynkowy. To było główne kryterium wyboru rodzin, które skorzystają z formuły najmu z dojściem do własności – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – Na początek opracowaliśmy projekt pilotażowy na budowę 20 mieszkań. Formuła była taka, że na starcie najemca wpłaca 50-procentową partycypację. Reszta spłacana jest w czynszu.

Program “Najem z dojściem do własności” opiera się o wpłatę partycypacji w kosztach budowy mieszkania i korzystanie z niego na podstawie umowy najmu. Uczestnicy programu wynajmując mieszkanie, systematycznie spłacają pozostałe koszty budowy, by w efekcie wykupić je na własność. Mają na to od 5 do 25 lat.

– W Poznaniu jest duży odsetek młodych osób, które jeszcze nie są w stanie zaciągnąć kredytu lub nie stać ich na czynsz rynkowy. Natomiast zarabiają już na tyle dużo by nie kwalifikować się na mieszkanie socjalne czy komunalne. Tę przestrzeń trzeba wypełnić, jeżeli chcemy dbać o młodych ludzi – mówi prezydent Lewandowski.

Spółka PTBS przygotowuje kolejną inwestycję, również na Strzeszynie, zlokalizowane w obrębie ulic: Koszalińskiej – Literackiej – Żołnierzy Wyklętych. 1,2 tys. mieszkań w 26 blokach ma powstać do końca 2018 r. Nabór na nowe lokalne ruszy jeszcze w tym roku, a urzędnicy zapowiadają starania o obniżenie progu partycypacyjnego z 50 do 30 procent.

W planowanej inwestycji powstaną również lokale użytkowe, w tym takie przeznaczone na przedszkola i żłobki, kluby seniora, bibliotekę, świetlicę.