Remonty chodników w Kiekrzu, na Starym Mieście i Winiarach

Zakończyły się remonty kolejnych chodników w Poznaniu. Przeprowadzone były w różnych częściach miasta. Finansowane ze środków rad osiedli, kosztowały ponad 334 tysiące złotych.t

To właśnie rady decydują o tym jakie chodniki należy odnowić lub wybudować. Na wniosek Rady Osiedla Kiekrz został wyremontowany kolejny odcinek chodnika po zachodniej stronie ulicy Psarskie. Powierzchniowo nie była to wielka inwestycja, gdyż dotyczyła jedynie odcinka o długości nieco ponad 50 metrów i szerokości 1,2 metra.

– Nasz budżet nie jest duży, a potrzeby ogromne. Dlatego remont chodnika na ulicy Psarskie odbywa się etapami. Co roku staramy się wygospodarować środki na remont kolejnego odcinka. Będę wnioskować o to, żeby w przyszłym roku została wyremontowana kolejna część – od ulicy Łagiewnickiej w stronę przejazdu kolejowego

wyjaśnia radny Rady Osiedla Kiekrz, Jan Szelągiewicz

Prace remontowe kosztowały prawie 21 tys. złotych.

Wykonanie prac nie było łatwe. Chodnik znajduje się w pasie drogowym pomiędzy rogatkami dwóch linii kolejowych – dla pociągów towarowych i osobowych – prowadzących w kierunku Szczecina. Natężenie ruchu kołowego jest tu bardzo duże, a jezdnia wąska. Remont chodnika, a zwłaszcza wymiana krawężników odbywała się w odległości mniejszej niż jeden metr od kół przejeżdżających pojazdów.

Po nowych chodnikach mogą już też chodzić mieszkańcy Starego Miasta. Na ulicy Chwaliszewo został wyremontowany odcinek po południowej stronie jezdni, prowadzący na most Chrobrego oraz na wysepce położonej na dojeździe do ulicy Estkowskiego. W miejscu zniszczonej nawierzchni znajdują się obecnie estetyczne płytki ryflowane z naturalnego kamienia. Wymieniono  również krawężniki i betonowe obrzeża. Remont kosztował ponad 50 tys. złotych.

Na ulicy Kościuszki wyremontowano chodnik na odcinku od Solnej do Libelta, po obu jej stronach. Wykonano łącznie 813,5 metrów kwadratowych nawierzchni z płytek. Ułożono również opaski i wjazdy o powierzchni 593,5 metrów kwadratowych. Płyty granitowe, stanowiące przed remontem nawierzchnię chodnika na ulicy Kościuszki, przewieziono do magazynu ZDM. Remont kosztował ponad 212 tys. złotych.

– Decyzja o remoncie chodnika na ulicy Kościuszki została podjęta z uwagi na liczne wnioski mieszkańców. Na fatalny stan płytek zwracali uwagę przede wszystkim rodzice dzieci, które uczęszczają do pobliskich szkół – mówił podczas odbioru Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący RO Stare Miasto. – Bardzo dobrym pomysłem było przekazanie na remonty chodników środków finansowych z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania. Dzięki temu możemy przeznaczyć na poprawę komfortu poruszania się pieszych po naszych chodnikach kwotę około miliona złotych.

Z kolei na Winiarach dokończono remont chodnika po północnej stronie ulicy Bonin. Prace kosztowały 51,5 tys. złotych. 

– Staramy się na bieżąco reagować na potrzeby naszych mieszkańców w ramach posiadanych przez radę środków finansowych – mówili przedstawiciele Rady Osiedla Winiary, Jan Chudobiecki i Robert Kołaczyk. – Wnioskowaliśmy o ten remont z myślą o naszych starszych sąsiadach, którzy poruszają się o kulach – dodali.

Odbiór chodnika na ulicy Bonin stanowił dobrą okazję do rozmowy o innych, bieżących problemach mieszkańców. Radni zwrócili uwagę na kwestie związane z ułatwieniem parkowania po południowej stronie ulicy, uporządkowania samosiewów, w tym tych rosnących na terenach prywatnych oraz gromadzenia się nadmiaru wód opadowych na gruntowym fragmencie ulicy Bonin. Efektem rozmów z inspektorem Zarządu Dróg Miejskich było ustalanie wstępnego planu działań.