Obchody Powstania Wielkopolskiego bez asysty wojska. Wojewoda odpowiada: “czy Marszałek Woźniak szanuje polską armię?”

Zgodnie z decyzją podjętą przez marszałka województwa wielkopolskiego, tegoroczne obchody Powstania Wielkopolskiego odbędą się bez asysty wojska. Marszałek Woźniak nie zgodził się na odczytanie apelu smoleńskiego w trakcie uroczystości. Wojewoda Wielkopolski, Zbigniew Hoffmann brak asysty wojska traktuje jako brak szacunku do święta.

Na piątkowej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim ogłoszono plan obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak poinformował Marszałek Marek Woźniak, w tym roku w uroczystościach nie weźmie udziału Wojsko Polskie, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością odczytania “apelu smoleńskiego”.

Znamy treść apelu, jaki MON przesłało nam na tegoroczne obchody pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Jego stanowisko jest w tej kwestii nieugięte. Z ogromnym żalem zrezygnowałem z ceremoniału wojskowego, bo osobiście jestem do niego bardzo przywiązany. Rocznica wybuchu powstania jest świętem regionalnym i apolitycznym, na które zawsze zapraszaliśmy wszystkich, bez względu na sympatie polityczne.” – powiedział Marszałek w czasie konferencji.

Z takim stanowiskiem Marszałka nie zgadza się Wojewoda Wielkopolski, Zbigniew Hoffmann, który w swoim komentarzu ostro skrytykował takie działanie i sugeruje, że jest to działanie polityczne.

“Ponad partyjnymi barwami zawsze powinny być barwy biało-czerwone. Musimy pamiętać, że szacunek wobec Polski, to także szacunek wobec armii, która zawsze broniła najważniejszych wartości. Decyzja Marszałka Województwa Wielkopolskiego z Platformy Obywatelskiej zmusza więc do zadania pytania – czy Marszałek Woźniak szanuje polską armię? Tę decyzję, z wielką przykrością, odbieram jako symbol odarcia z szacunku świętego dnia dla Wielkopolan.” – czytamy w komentarzu Wojewody Hoffmanna.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jak co roku rozpoczną się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia. Dzień później, 27 grudnia rozpoczną się zarówno oficjalne uroczystości, jak i wydarzenia związane z obchodami. Poniżej plan obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

26 grudnia 2016 r.

godzina 16:00, Dworzec Letni PKP – przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania – inscenizacja przygotowana przez poznański chór nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego

27 grudnia 2016 r.

godzina 10:15 – złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisawa Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

godzina 11:00 – uroczystości i złożenie wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich; przemarsz do Fary Poznańskiej

godzina 12:45, Fara Poznańska – msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich

godzina 16:30, Plac Wolności – Obóz Powstańczy

godzina 19:00, Plac Wolności – początek “Biegu Powstania Wielkopolskiego”

godzina 19:00, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – Koncert Marszałkowski w 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Obchodom po raz kolejny towarzyszyć będzie także zbiórka krwi przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodastwa  Krwiolecznictwa w Poznaniu. Krwiobus stanie w okolicach Placu Wolności w godzinach 12:00-17:00.

Więcej informacji o obchodach Powstania organizowanych przez szkoły, stowarzyszenia i samorządy można znaleźć na stronie 27grudnia.pl