Bezpieczna jazda? Pamiętaj o pasach!

Pasy są po to, aby je zapinać. Nieważne, czy jest to obowiązek, czy troska o bezpieczeństwo. Najważniejsza powinna być troska o życie z zdrowie twoje i twoich najbliższych. Prawidłowo zapięte pasy to duża szansa, by wyjść z minimalnymi uszkodzeniami ciała z nawet bardzo groźnie wyglądającego wypadku.

Pasy bezpieczeństwa skonstruowano po to, aby poprawić bezpieczeństwo kierowców i pasażerów podróżujących autem. W Polsce oraz wielu krajach europejskich ich zapinanie jest obowiązkiem kierowcy. Spośród europejskich nacji Francuzi są tymi, którzy przestrzegają przepisów w najwyższym stopniu i zapinają pasy w samochodzie niemal w 100% przypadków. Polacy, niestety znajdują się w tych rankingach na ostatnich miejscach. O ile pasy zapina większość podróżujących na przednich siedzeniach, o tyle ci, którzy podróżują na tylnych kanapach, bardzo często zapominają o tym obowiązku.

Z kolei, śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce stanowi niechlubną czołówke na tle innych państw Europy. W krajach Unii Europejskiej, na 100 wypadków giną średnio 3 osoby, u nas statystycznie 12 osób. W wypadkach bardzo wysoki procent osób traci również zdrowie, a w wyniku urazów powypadkowych wiele ofiar staje się inwalidami do końca życia. W Większości przypadków ofiary wypadku nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa lub miały je zapięte nieprawidłowo.

Prawidłowo zapięte pasy mogą uratować życie.

Na kursach niewielką wagę przywiązuje się do tej czynności, bagatelizując sposób zapinania. Tymczasem pasy, prawidłowo zapięte, powinny podlegać płasko do ciała. Pas biodrowy powinien opasywać biodra, nisko brzucha, omijając tkanki miękkie brzucha. Pas piersiowy z kolei powinien przebiegać środkiem barku. Nie powinien zsuwać się na ramię ani na szyję. Dlatego na bocznym słupsku możesz wyregulować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa.

Grube ubrania przeszkadzają w odpowiednim zapięciu pasów. Dlatego, wsiadając do samochodu, rozepnij kurtkę, marynarkę, prowadząc pas jak najbliżej ciała. Po spięciu klamry naciągnij pas piersiowy, dzięki temu zniwelujesz luzy. Pamiętaj, że pas działa skutecznie wówczas, gdy ciasno opasuje chronioną osobę. Psy samonapinające, montowane w dzisiejszych samochodach mogą się nadmiernie poluzować, ale równocześnie, nie krępują ruchów.

Nie ma wyjątków od reguł.

Wszyscy podróżujący autem powinni zapiąć pasy. Należy to zrobić pojazd ruszy. Osoby siedzące z tyłu również powinny zapinać pasy, choćby dla bezpieczeństwa osób siedzących z przodu. Dlaczego? Osoby uczestniczące w wypadku drogowym są wystawieni na działanie praw fizyki, które są bezwzględne. Ogromne przeciążenia, które działają na jadących samochodem pasażerów, zwiększają każdą normalną wagę przedmiotu, zwierzęcia i osoby niezabezpieczonej podczas jazdy. Podczas uderzenia, osoba siedząca z tyłu bez zapiętych pasów, uderzy w siedzenie, złamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę siedzącą z przodu. W trakcie jazdy człowiek nie powinien leżeć na fotelu ani pochylać się do przodu. Realne szanse na przeżycie wypadku daje tylko pozycja siedząca.

Życie kierowcy zależy nie tylko od dobrze zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Konieczny jest tutaj również prawidłowo ustawiony zagłówek oraz sprawna poduszka powietrzna. Zagłówek nie jest ozdobą w samochodzie. Chroni szyję przed niebezpiecznymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu w momencie uderzenia. Tego typu urazy, które mogą zaistnieć w razie uderzenia, mogą prowadzić do trwałego kalectwa lub śmierci, włącznie z uszkodzeniem kręgów szyjnych i rdzenia kręgowego. Z kolei poduszka powietrzna stanowi ochronę przed uderzeniem w głowę oraz klatkę piersiową o kierownicę, deskę rozdzielczą czy słupek boczny.

Dobrze zapięte pasy mogą uratować ci życie w czasie dachowania czy innych zdarzeń, które mogą przytrafić się podczas jazdy samochodem. Pasy zapinaj nie tylko zimą, podczas złych warunków atmosferycznych czy podczas długich podróży. Nieważna jest długość zaplanowanej trasy. Groźny wypadek możesz mieć za rogiem ulicy, podjeżdżając do pobliskiego sklepu. Wszędzie tam, gdzie poruszasz się na pamięć, bardzo pewnie, nie zwracając większej uwagi na otoczenie. Wszędzie, gdzie po drogach poruszają się inne auta i inni kierowcy.

Artykuł został przygotowany przez firmę http://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl zajmującą się transportem pojazdów i maszyn oraz pomocą drogową w Poznaniu.