Urząd Miasta podsumował 2016 rok

Poznański Urząd Miasta postanowił podsumować 2016 rok. Wybrano najważniejsze wydarzenia kończącego się roku – rocznice, inwestycje czy imprezy kulturalne.

1. 1050 rocznica Chrztu Polski – kwiecień 2016

W kwietniu poznaniacy świętowali 1050. rocznicę Chrztu Polski. W ramach obchodów odbyło się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, religijnym, historycznym oraz politycznym, m.in. uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, czyli zjednoczonych izb Sejmu i Senatu, podczas którego orędzie na okoliczność rocznicy wygłosił prezydent RP Andrzej Duda. Finał obchodów miał miejsce 16 kwietnia na Inea Stadionie w Poznaniu. W ramach całodziennego świętowania pod hasłem “Gdzie chrzest, tam nadzieja”, odbyła się m.in. msza św. z chrztem dorosłych. Uczestnicy obejrzeli też musical w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu “Jesus Christ Superstar”, które poprzedziło przemówienie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

2. Dziedziniec w nowej odsłonie – maj 2016

1 maja 2016 dziedziniec Urzędu Miasta Poznania – wcześniej zastawiony zaparkowanymi samochodami – został oficjalnie oddany w ręce mieszkańców. Poznaniacy, a także turyści mają teraz do dyspozycji przestrzeń z zielenią i wygodnymi ławkami. Na dziedzińcu regularnie organizowane są wydarzenia kulturalne oraz imprezy dla mieszkańców.

3. 60. rocznica Poznańskiego Czerwca’56 – czerwiec 2016

Czerwiec obfitował w wiele wydarzeń związanych z kolejną ważną dla Poznania rocznicą, czyli 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca’56. Główne obchody z udziałem przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, a także kombatantów poznańskiego powstania sprzed 60 lat, odbyły się na pl. Adama Mickiewicza. Zwieńczył je spektakl Jana Komasy “Ksenofonia. Symfonia dla innego”.

4. Powołanie pełnomocniczki ds. przeciwdziałania wykluczeniom – lipiec 2016

1 lipca 2016 pracę rozpoczęła powołana przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka na stanowisko pełnomocniczki ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek. Odpowiada ona za politykę miasta w zakresie promowania zasad równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie, a także sytuację społeczno-ekonomiczną. W minionym roku Poznań przyłączył się też do szeregu działań na rzecz równości i tolerancji. W lutym prezydent podpisał Deklarację Wrocławską  – zobowiązując się tym samym do współpracy z innymi miastami i działań na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego. z kolei w listopadzie Urząd Miasta Poznania dołączył do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności. Tworzy je ponad 7 tys. firm, organizacji i instytucji, które aktywnie przeciwdziałają dyskryminacji i mobbingowi, tworząc przyjazne miejsca pracy.

5. Spektakle teatrów Krystyny Jandy na Wolnym Dziedzińcu – sierpień 2016

Na początku sierpnia na zaproszenie prezydenta Jacka Jaśkowiaka swoje spektakle wystawiły w Poznaniu teatry związane z Krystyną Jandą. Ona sama wystąpiła przed poznańską publicznością zgromadzoną na Wolnym Dziedzińcu oraz pl. Kolegiackim z monodramem “Biała bluzka”. W sumie mieszkańcy mieli okazję obejrzeć za darmo 5 różnych spektakli, w tym jeden dla dzieci. Przedstawienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tłumy poznaniaków ustawiały się w kolejce po bezpłatne wejściówki od wczesnych godzin porannych.

6. Poszerzenie Strefy Tempo 30 – sierpień 2016

Także w sierpniu zostało wprowadzonych szereg zmian w organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta. Były one związane z poszerzeniem Strefy Tempo 30 o nowe ulice, w tym: Fredry, Kościuszki, św. Marcin, 27 grudnia, Ratajczaka, pl. Wolności oraz Al. Marcinkowskiego. Celem tych działań jest uspokojenie ruchu samochodowego i ożywienie centrum miasta. Mniej aut i niższa prędkość to większe bezpieczeństwo dla pieszych i rowerzystów oraz poprawa komfortu życia mieszkańców centrum poprzez zmniejszenie emisji spalin i hałasu.

7. 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

W październiku odbył się organizowany w Poznaniu co 4 lata Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Zmierzyło się w nim ponad 40 uczestników z 17 państw świata. Główną nagrodę jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova przyznało Veriko Tchumburidze z Gruzji. W finałowym, czwartym etapie konkursu, do którego zakwalifikowało się siedmioro muzyków, uczestnicy musieli zmierzyć się z muzyką Beethovena, Brahmsa, Szostakowicza i obowiązkowo patrona konkursu – Henryka Wieniawskiego.

8. Otwarcie ronda Kaponiera – październik 2016

Po ponad 5 latach dobiegł końca remont ronda Kaponiera. Od 22 października jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Poznaniu jest dostępny na wszystkich poziomach. Nowością jest poziom -2, na którym powstał przystanek tramwajowy PST. Zainstalowano też windy, schody ruchome, tablice ITS oraz szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki pasom dla rowerów z ronda mogą też bezpieczniej niż przed remontem korzystać rowerzyści.

9. Strategia 2020 – październik 2016

Miasto przedstawiło projekt aktualizacji strategii miasta. Powstał on dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz ekspertów reprezentujących różne dziedziny życia. Odzwierciedla zdefiniowane podczas licznych spotkań i warsztatów najważniejsze problemy Poznania oraz oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju miasta. Projekt Strategia 2020 zawiera 5 priorytetów: “Zielone, mobilne miasto”, “Nowoczesna przedsiębiorczość”, “Osiedla o wyjątkowym charakterze”, “Wspólnotowość i dialog społeczny” i “Globalna lokalność”. Główny cel strategii określony w dokumencie to podniesienie jakości życia mieszkańców i znaczenia Poznania na arenie międzynarodowej.

10. Umowa na dofinansowanie Parku Rataje – październik 2016

Miasto podpisało umowę o dofinansowanie projektu “Park Rataje w Poznaniu”, największej z realizowanych dotąd przez miasto inwestycji zagospodarowania terenów zieleni. Dotacja w wysokości 13 mln zł otwiera drogę do realizacji projektu obejmującego zagospodarowanie ok. 14,5 ha, położonych pomiędzy osiedlami Jagiellońskim, Powstań Narodowych, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej i Polan. Teren ten wymaga całkowitej rekultywacji. Oprócz nowych nasadzeń mają się tam pojawić także drogi dla pieszych i rowerzystów, miejsca wypoczynku, rekreacji i sportu, jak również Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej. Koszt realizacji projektu oszacowano na 21,37 mln zł.

11. Uruchomienie spalarni i oddanie do użytku układu drogowego wokół tej inwestycji – listopad/grudzień 2016

W listopadzie, zgodnie z harmonogramem, po kilkumiesięcznym okresie rozruchu, rozpoczęła się eksploatacja spalarni. W październiku instalacja otrzymała pozwolenie na użytkowanie od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Rocznie w poznańskiej spalarni będzie utylizowanych 210 tys. ton śmieci, z czego 80% będzie pochodzić z Poznania. W grudniu, również bez opóźnień, oddany został do użytku układ drogowy wokół instalacji. W ramach prac przebudowane zostało skrzyżowanie ulic Gdyńska/Bałtycka, wykonano także drogę dojazdową, prowadzącą bezpośrednio do ITPOK. Piesi i rowerzyści zyskali dwa tunele – pierwszy pod linią kolejową Zieleniec-Kiekrz, drugi zaś umiejscowiony pod ulicą Gdyńską. Łącznie wykonano około 4.7 km dróg, 7 km ścieżek rowerowych i 8 km chodników.

12. Otwarcie Centrum Inicjatyw Rodzinnych – grudzień 2016

19 grudnia swoje podwoje dla poznańskich rodzin otworzyło Centrum Inicjatyw Rodzinnych. To pierwsza taka instytucja w Polsce. Można tam m.in. poznać ofertę poznańskich przedszkoli i szkół, zdobyć informacje na temat świadczeń czy dowiedzieć się o interesujących wydarzeniach kulturalnych. Siedzibą placówki jest lokal w Arkadii. Zadania Centrum Inicjatyw Rodzinnych obejmują promocję rodziny i jej rozwój, wsparcie inicjatyw międzypokoleniowych, doradztwo w zakresie wiedzy o rodzinie. Typowym zadaniem placówki będzie m.in. wydawanie kart dla rodzin 3+, udzielanie informacji nt. projektów realizowanych w zakresie polityki prorodzinnej Poznania, a także organizacja wydarzeń dla rodzin np. z okazji dnia dziecka czy mikołajek.