Tłumy na połkoloniach “Euro Move Week”

Ferie w Poznaniu potrwają jeszcze kilka dni. Pierwszy tydzień zimowych wakacji, wiele dzieci spędziło na półkoloniach współfinansowanych przez miasto. Podczas zajęć „Euro Move Week”, uczniowie z Poznania ćwiczyli kreatywność i spędzali czas aktywnie.

Darmowe półkolonie sportowo-artystyczne “Euro Move Week” to propozycja dla dzieci, które nie wyjechały na ferie zimowe z miasta, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji materialnej.

– Codziennie przychodziło do nas, do “Halkowni”, 30 dzieci. Większość warsztatów odbywała się tutaj na miejscu, ale były też zajęcia na mieście. Dzieci uczestniczyły w grach miejskich, zwiedzały miasto, korzystały z różnych rozrywek – mówi Magda Antoniewicz, organizator półkolonii. –  Współpracujemy z wolontariuszami z różnych krajów: z Bułgarii, Węgier, Hiszpanii czy Kuwejtu. Dzięki nim dzieci podczas zabaw i konkursów mogły podszkolić się w językach, poznać inne kraje i ich kulturę.

Jednym z prowadzących kulturoznawcze warsztaty podczas półkolonii był Ventislav, który przyjechał do Poznania z Bułgarii w ramach programu Erasmus+. – Praca z dziećmi, po zajęciach z dorosłymi, którzy potrafią być śmiertelnie poważni, daje oddech i dużo radości – mówi Ventislav. – Dzieci są spontaniczne. Razem śpiewamy, rysujemy, ćwiczymy brazylijskie ju jitsu. Zabawa jest świetna.

Zajęć ruchowych było w programie półkolonii bardzo dużo – od treningów piłkarskich, poprzez sztuki walki, po taniec. Byron z Hiszpanii uczył dzieci flamenco, były też zajęcia z zumby, które prowadziła wolontariuszka Patrycja.

– Jestem uczennicą XXIX LO, gdzie też prowadzę darmowe zajęcia dla dziewczyn. Kocham zumbę i daje mi to dużo radości – mówi Patrycja. – Uczestnicy półkolonii to dzieci głównie z Wildy i Łazarza. Są przekochane. Fajnie, że miasto daje pieniądze na takie rzeczy – dodaje.

W ramach zajęć artystycznych dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych i muzycznych. Miały okazję m.in. nagrać własną piosenkę z Michałem Kowalonkiem, wokalistą zespołu “Myslovitz”.

– Stawiamy na wzmacnianie dobrych stron dzieciaków. Mamy konkurs “Mam talent”, w którym każde dziecko pokazuje nam to, co lubi i umie robić najlepiej – mówi Rafał Kocik, kierownik półkolonii. – Do tego dochodzą zajęcia o charakterze samoobrony, bo wielu naszych półkolonistów to dzieci z rodzin wskazanych przez MOPR, a więc także zagrożonych przemocą. Chcemy, żeby po tym “Move Tygodniu” znały choć kilka prostych sztuczek judo czy aikido, które pozwolą im się obronić w sytuacji zagrożenia.

Dla dzieci półkolonie “Euro Move Week” to przede wszystkim świetna zabawa, dzięki której nie muszą nudzić się w ferie w domu. – Te półkolonie są świetne. Gdyby nie one, to pewnie siedziałbym w domu i patrzył w okno – cieszy się Antek.

– Po raz pierwszy na półkoloniach czekam na wszystkie, ale to wszystkie zajęcia! Mam nadzieję, że wrócę tu za rok – dodaje Nadia.