140 lat temu urodził się Feliks Nowowiejski

Nowowiejski urodził się w Barczewie, na Warmii. W czasie I wojny światowej chronił się przed frontem w berlińskiej orkiestrze. W 1919 roku przeniósł się do Poznania, gdzie czynnie brał udział w odbudowie życia kulturalnego miasta. Występował z recitalami organowymi, organizował koncerty chóralne i symfoniczne, a od 1920 roku był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, […]

Nowowiejski urodził się w Barczewie, na Warmii. W czasie I wojny światowej chronił się przed frontem w berlińskiej orkiestrze. W 1919 roku przeniósł się do Poznania, gdzie czynnie brał udział w odbudowie życia kulturalnego miasta. Występował z recitalami organowymi, organizował koncerty chóralne i symfoniczne, a od 1920 roku był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie dyrygował orkiestrą i prowadził klasę organów.

Od 1935 roku, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, prowadził Miejską Orkiestrę Symfoniczną w Poznaniu. W obawie przed aresztowaniem, we wrześniu 1939 roku wyjechał do Krakowa, gdzie ukrywał się do końca wojny. W 1945 roku powrócił do Poznania, gdzie zmarł pół roku później, 18 stycznia 1946 roku. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych Kościoła św. Wojciecha.

Feliks Nowowiejski już jako 22-latek został doceniony na świecie, zdobywając I nagrodę stowarzyszenia The British Musician na konkursie kompozytorskim w Londynie za utwór “Pod sztandarem pokoju”. W 1902 roku, za oratorium “Powrót syna marnotrawnego” i “Uwerturę romantyczną”, przyznano mu Nagrodę im. Giacomo Meyerbeera – Prix de Rome. Rok później otrzymał Nagrodę im. Ludwiga van Beethovena w Bonn (ufundowaną przez Ignacego Jana Paderewskiego) za uwerturę “Swaty polskie”. W 1904 roku został uhonorowany Nagrodą im. Meyerbeera – za Symfonię a-moll oraz za Symfonię h-moll nr 1.

W 1907 roku, podczas konkursu kompozytorskim we Lwowie zdobył I nagrodę za utwór “Żałobny pochód Kościuszki na Wawel”. Trzy lata później, ponownie został tam uhonorowany za pieśń solową “Zagasły już”. W tym samym, 1910 roku, skomponował muzykę do “Roty” – wiersza Marii Konopnickiej, który jako pieśń, został wykonany po raz pierwszy w 500. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem, 15 lipca 1910 roku, w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

W Poznaniu, jedna z najważniejszych ulic centrum miasta nazwana jest jego imieniem. Od 7 lutego 2008 roku, przy al. Wielkopolskiej na Sołaczu, działa Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, w którym odbywają się wystawy, koncerty, warsztaty muzyczne, a także inne wydarzenia kulturalne. Od 1994 roku, w Poznaniu, co 5 lat, odbywa się Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego, organizowany przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, przy współpracy z poznańską Akademią Muzyczną.

2016 rok, zgodnie z decyzją Sejmu RP, był Rokiem Feliksa Nowowiejskiego.