Jego imieniem nazwana jest jedna z ważniejszych ulic Poznania. Karol Libelt urodził się 210 lat temu

Dokładnie 210 lat temu w Poznaniu urodził się Karol Libelt, polityk, działacz społeczny i filozof. Walczył w powstaniu listopadowym i powstaniu w Wielkopolsce w 1846 roku.

Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a w latach 1826-1830 studiował filologię klasyczną, nauki matematyczno-przyrodnicze i filozofię w Berlinie. W 1840 roku podjął się pracy jako nauczyciel w gimnazjum i zaangażował się w działalność publicystyczną.

Od 1838 roku w ramach tzw. Komitetu Libelta współpracował z Towarzystwem Demokratycznym Polskim w Paryżu. Organizacja zajmowała się przygotowaniem powstania w trzech zaborach, obejmując nadzór nad ruchem konspiracyjnym. Na kilka dni przed wybuchem powstania w 1846 roku 70 działaczy, w tym sam Libelt, zostało aresztowanych i osadzonych w poznańskiej Cytadeli.

W procesie berlińskim został skazany na 20 lat twierdzy, jednak został objęty amnestią w 1848 roku, kiedy to powrócił do Poznania. W tym samym czasie został jednym z założycieli Towarzystwa Przemysłowego Polskiego w Poznaniu oraz członkiem Komitetu Narodowego, a następnie zaangażował się w Ligę Polską oraz reprezentował region poznański w parlemencie we Frankfurcie.

Opowiadał się za koncepcją federacyjnego ustroju niepodległej Polski. Przez krótki okres czasu był reprezentantem w parlamencie pruskim, gdzie kierował Kołem Polskim, ale szybko złożył mandat, by skoncentrować się na pracy wydawniczej w “Dzienniku Polskim”.

Był jednym z założycieli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie od 1868 roku pełnił funkcję prezesa. Zmarł 7 lat później w Czeszewie, gdzie został pochowany.

Jego imieniem nazwana jest jedna z ważniejszych ulic w centrum Poznania, która łączy pl. Cyryla Ratajskiego z ul. Pułaskiego i ul. Roosevelta. Jest także patronem IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych w mieście.