Słońce ukryło się wysoko w górach, więc…

Co by było, gdyby zagniewane słońce postanowiło się ukryć wysoko w górach? Z pomocą przyszłyby dzieci różnych narodowości, które wyruszyłyby na wyprawę, by je obudzić. Takie właśnie rozwiązanie przewidziała baśń “Było, nie było…”, którą wspólnie zaprezentowały w czasie przedstawienia polskie i romskie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26.

Od 1990 roku, 8 kwietnia obchodzone jest Święto Romów. W samej Wielkopolsce żyje ich około 1200. W SP 26 uczy się ponad 20 romskich i rumuńskich dzieci. Placówka od 2012 roku prowadzi innowację pedagogiczną “Dzieci romskie w szkole publicznej”. W czasie wspólnej nauki dzieci innych narodowości oraz polskie uczą się tolerancji, otwartości i nowych kultur przy jednoczesnej integracji społecznej.

Z okazji romskiego święta, uczniowie SP 26 przygotowali wspólnie przedstawienie “Było, nie było”, które jest połączeniem polskich i romskich legend.

“Jestem pełen podziwu nie tylko dla kadry tej szkoły, ale i dla dzieci, czy dla rodziców za to, że tak pięknie współpracują, uczą się, bawią, nie czyniąc żadnych przeszkód z różnic językowych i obyczajowych”

Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta

Rodzice uczących się tam polskich dzieci przyznają, że początkowo trochę obawiali się programu, szczególnie ze względu na fakt, iż część dzieci romskich jest starsza, ale bardzo szybko okazało się, że niepokój jest niepotrzebny. Dzieci uczą się życzliwości wobec innych, a także pobudzają swoją ciekawość świata i podróży.

Jak podkreśla dyrektor szkoły, Edyta Rudź-Jaśkowiak, dla kadry i uczniów najważniejsze jest, aby hasło przewodnie, które od lat przyświeca placówce “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego…” wpisało się w życie i codzienność całego społeczeństwa.