Poznań jednym z wiodących miast w międzynarodowym projekcie. Miasto będzie bardziej przyjazne naturze

Poznań będzie jednym z trzech wiodących miast w projekcie Connecting Nature – największego naukowo-badawczego programu Unii Europejskiej – Horyzont 2020. Dzięki temu, w ciągu najbliższych 5 lat, stolica Wielkopolski będzie miała coraz więcej zieleni.

Projekt potrwa od czerwca 2017 do maja 2022 roku. Głównym celem działań jest promowanie i upowszechnienie rozwiązań skupionych na środowisku, dzięki czemu miasta mogą rozwijać się w sposób zrównoważony, mimo skutków zmian klimatycznych.

Wśród działań dla Poznania są m.in. tworzenie punktowych obszarów zieleni na Starym Mieście, dalsza rewitalizacja terenów nadwarciańskich, budowa sieci ogrodów społecznych, w tym także przy szkołach i przedszkolach, a także gospodarowanie wodami opadowymi.

Udział w międzynarodowym projekcie to szansa dla stolicy Wielkopolski stania się i bycia postrzeganym jako miasto zielone, przyjazne środowisku i mieszkańcom. Dodatkowo, dane środowiskowe o mieście będą wprowadzone do platformy OPPLA, czyli międzynarodowej bazy danych dla tematyki środowiskowej.

Projekt Connecting Nature jest finansowany z Programu Horyzont 2020 – największego programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Poznań został zaproszony do udział dzięki inwestycyjnym działaniom rewitalizacyjnym, opartych na podnoszeniu jakości życia mieszkańców w projektach skupionych na naturze oraz dzięki osiągnięciom naukowym i pozycji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w obszarze badań nad przyrodą w ekosystemach miejskich.